Reklama

Nowa mapa globalnego ubóstwa

Nowa mapa globalnego ubóstwa

01.10.2018
Czyta się kilka minut
Bank Światowy opublikował dane o liczbie mieszkańców Ziemi utrzymujących się za mniej niż 1,9 dolara dziennie.
W

W 2015 r. żyło w ten sposób 736 mln osób, ok. 10 proc. populacji. Prognozy na ten rok mówią o spadku odsetka skrajnie ubogich do 8,6 proc. – i na tym koniec dobrych wiadomości.

Rozwój Azji w ostatnich dekadach sprawił, że odsetek mieszkańców tego kontynentu żyjących w skrajnej nędzy spadł od 1990 r. z niemal 2 do 0,7 proc. Tym samym obszarem największego ubóstwa stała się Afryka subsaharyjska, gdzie w latach 2013-15 liczba mieszkańców żyjących za mniej niż 1,9 dolara dziennie wzrosła z 405 do 413 mln.

Walka z nędzą będzie trudniejsza – konkludują analitycy BŚ. W krajach Sahelu gospodarki są w stanie o wiele gorszym, niż były w Azji, a sytuację komplikuje niestabilność polityczna regionu. Nowe ogniska skrajnej biedy pojawiły się także na obszarach do tej pory praktycznie od niej wolnych, czyli na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, a także w Wenezueli, która przeżywa najgłębszy kryzys gospodarczy w historii. Ten ostatni przykład pokazuje, że przy niekorzystnych zmianach gospodarczo-społecznych zagrożenie nędzą może rozprzestrzenić się nawet na kraje wysoko rozwinięte. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]