Reklama

Noc w motelu „Miś”

Noc w motelu „Miś”

16.03.2010
Czyta się kilka minut
Kiedy zostaję sam, zaczynam myśleć. Pokój jest trzyosobowy: jedno podwójne łóżko, jedno pojedyncze. Wybieram odruchowo pojedyncze, choć na szerszym byłoby mi wygodniej. Za oknem pada śnieg, dyskretnie i pionowo, jakby nie chciał drażnić ludzi zmęczonych zimą. W żółtawym świetle latarni ulica wygląda jak posypana pudrem; na odbitej w szybie twarzy chłopiec całuje dziewczynę, a ona przyjmuje ten pocałunek niezgrabnie, zaskoczona albo zmęczona.
M

Myślę o tym, co mam powiedzieć następnego dnia. Kolejne urodziny bohatera biografii, którą napisałem kilka lat temu. Bohater pociągnął mnie za sobą; odbyłem w ciągu tych lat pewnie ponad setkę spotkań jemu poświęconych. Za każdym razem przygotowuję się do nich od nowa, choć powtarzają się tematy i pytania. Zawsze mówię o nadziei, reszta zależy od chwili. W motelu "Miś" w Starym Sączu, kilkaset metrów od domu, w którym się urodził, szukam w notatkach cytatu z Kierkegaarda, z przedmowy do "Choroby na śmierć". Wypisałem go sobie kilka lat temu, bo pasuje do mojego bohatera jak ulał. "Z punktu widzenia chrześcijańskiego", pisze Kierkegaard (w przekładzie Iwaszkiewicza), "absolutnie wszystko powinno służyć do budowania. Ten rodzaj naukowości, który nie ma na celu zbudowania człowieka, jest niechrześcijański w założeniu. Każda rzecz chrześcijańska musi przypominać to, co mówi...

3391

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]