Reklama

Nic prócz kija

Nic prócz kija

05.07.2015
Czyta się kilka minut
Wysyłając uczniów na misje Jezus „nakazał, aby poza kijem niczego nie brali na drogę: ani chleba, ani torby, ani trzosa z drobnymi, ani nie brali na siebie dwóch sukien, ale aby włożyli sandały”.
T

Tak szczegółowa instrukcja może dziwić zwłaszcza nas – ludzi, którzy o podróżach myślą praktycznie (jak się spakować, ile i co wziąć?). Tymczasem Jezus radzi uczniom, by zabierali tylko to, co konieczne, aby przeżyć dzień dzisiejszy. Zabraniając im posiadania nawet najmniejszych pieniędzy, skazuje uczniów na łaskę spotkanych przez nich ludzi.
Te nakazy zwykle interpretuje się pod kątem ubóstwa. Apostołowie mieli w ten sposób naśladować swojego ubogiego Mistrza. Ale ubóstwo to przecież nie cel, lecz środek. Mówiąc zaś dokładniej: wynik, skutek czegoś bardziej pierwotnego. Otóż naszym prawdziwym imieniem jest imię Boga. On Jest, Który Jest, dla wszystkich i dla wszystkiego – w związku z tym my też jesteśmy; dla wszystkich i dla wszystkiego. Chodzi o to, byśmy żyli i działali na sposób boski. Mamy być jak Bóg: nie ponad ludźmi, nie tylko z ludźmi, ale dla ludzi. Jezus dał nam...

2944

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]