Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Imiennik

Imiennik

25.03.2013
Czyta się kilka minut
Zafascynowany ideałem ewangelicznego ubóstwa, musiał zaakceptować rzeczywistość Kościoła także jako instytucji. Kim był człowiek żyjący 800 lat temu, do którego odwołał się – przybierając jego imię – nowy papież?
Św. Franciszek na powstałej za jego życia i zachowanej do dziś podobiźnie – XIII-wiecznym fresku z Subiaco, dokąd pielgrzymował śladami św. Benedykta. Fot. AKG / EAST NEWS
O

Opowiadano potem, że to nieznany nikomu pielgrzym uratował żonę kupca sukiennego Piotra Bernardone i jej mające przyjść na świat dziecko. Mimo coraz silniejszych skurczów, nie była w stanie urodzić. Pielgrzym poradził, by położyła się – wzorem Maryi – na sianie. Kiedy to uczyniła, powiła chłopca. Niektórzy dodawali, że pielgrzym, niczym biblijny Symeon, wziął noworodka w ręce i prorokował mu wielką przyszłość.
Był rok 1181 (może 1182; kronikarze nie są zgodni), a miało to miejsce w Asyżu, mieście w środkowych Włoszech.
Rodzice nadali chłopcu imię Jan, ale nikt go tak nie nazywał. Już w dzieciństwie przylgnął do niego przydomek Franciszek, czyli – Francuzik, ponieważ znakomicie władał rodzimym językiem swojej pochodzącej z Prowansji matki.
SNY O POTĘDZE
O wypełnionej hulankami, śpiewem i poezją młodości Franciszka napisano tak wiele, że nie...

16065

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]