Reklama

Neil Young kontra prezydenci

Neil Young kontra prezydenci

w cyklu Strona świata
15.11.2019
Czyta się kilka minut
Weteran i jedna z legend rocka postanowił na stare lata zostać Amerykaninem – tylko po to, by w przyszłorocznych wyborach móc zagłosować przeciwko Donaldowi Trumpowi.
Neil Young podczas wręczenia Nagród Grammy, Los Angeles, 2014 r. / FOT. ROBYN BECK / AFP PHOTO / EAST NEWS
U

Urodzony w Kanadzie muzyk osiadł w USA już w połowie lat 60., gdy kraj ten stał się światową stolicą młodzieżowego buntu przeciwko wojnie w Wietnamie, konsumpcjonizmowi i konformizmowi starszego pokolenia oraz wszystkim starym obyczajom, modom, rytuałom, prawidłom i wartościom. Young, zadeklarowany hippis i pacyfista, uchodził za jednego z najważniejszych bardów młodego pokolenia, a z czasem wyrósł na rockowego klasyka. W latach 80. i 90. pokolenie muzyki grunge okrzyknęło go swoim duchowym i muzycznym ojcem chrzestnym.

Young, który w tym tygodniu świętował 74. urodziny, osiadł w Kalifornii i spędził w niej prawie całe dorosłe życie, ale dopiero teraz zdecydował się wystąpić o amerykański paszport. „Chcę być obywatelem dwóch państw – Kanady i USA – i w obu mieć prawo głosu. Wystąpiłem niedawno o nadanie mi obywatelstwa USA i przeszedłem stosowny test. Polegał na rozmowie,...

5917

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]