Reklama

Następny etap

Następny etap

15.06.2003
Czyta się kilka minut
Referendalne „tak” na dobre otworzyło Polsce drzwi do Unii Europejskiej. Przed nami jednak okres między referendum a oficjalnym przystąpieniem do UE w maju 2004 r. Dopiero potem prawdziwe członkostwo.
O

Okres przedreferendalny wypełniły setki spotkań i konferencji, uznawanych a to za propagandę, a to za akcję informacyjną, a to za przejaw dyskusji obywatelskiej. Hasła, pod jakimi się odbywały (w rodzaju: szanse i zagrożenia, koszty i zyski, nadzieje i obawy) nie dowodziły wielkiej inwencji organizatorów. Nic dziwnego, że w tej monotonii podświadomość, zgodnie z teorią pomyłek, nakazywała jednym mówić tylko na temat „zagrożeń i kosztów”, innym - odwrotnie -„szans i korzyści”. Jeden przynajmniej skutek zakończonego referendum jest pewien: koniec spotkań i konferencji. Wakacje. Szkoda, bo szkicując prognozy dla Polski w tej nowej sytuacji, warto by się zastanowić nie tyle nad bilansem pasywów i aktywów - ten można będzie przeprowadzić dopiero za parę lat po przystąpieniu do UE - ile nad charakterem naszego członkostwa, naszego stosunku do Unii i postawy wobec nas samych -już jako...

17540

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]