Najsilniej wibrujące „r”

Ostrzegam od razu: to będzie tekst pełen soczystych bluzgów. Czyste mięso, bez gwiazdek, kropek i zamienników. Inaczej trudno opowiedzieć o tym, co przekleństwa ujawniają o naszym umyśle.

Reklama

Najsilniej wibrujące „r”

Najsilniej wibrujące „r”

18.11.2019
Czyta się kilka minut
Ostrzegam od razu: to będzie tekst pełen soczystych bluzgów. Czyste mięso, bez gwiazdek, kropek i zamienników. Inaczej trudno opowiedzieć o tym, co przekleństwa ujawniają o naszym umyśle.
JAN FIDLER / ALAMY STOCK PHOTO
K

Kiedy moi studenci po raz kolejny wykazują zupełne lekceważenie dla rodzaju rzeczownika hiszpańskiego, wyrzucając z siebie końcówki z taką dezynwolturą, jakby po polsku też było im obojętne, czy mamy ten stół czy tę stołę, sięgam po sprawdzony dydaktycznie przykład z życia. „Szanowni państwo – zaczynam poważnie – rodzaj rzeczownika może być dla państwa sprawą bardzo istotną z praktycznego punktu widzenia. W sklepie spożywczym na przykład. El pollo znaczy »kurczak«. La polla znaczy »kutas«”.

Zawsze niezmiernie bawi mnie, że ci sami ludzie, którzy jeszcze kwadrans wcześniej w trakcie przerwy między zajęciami bez mrugnięcia okiem stwierdzali, że „tę kobietę chyba do reszty popierdoliło”, słysząc laboratoryjnie wypreparowane z kontekstu słowo kutas, pąsowieją jak bohaterka XIX-wiecznej powieści.

Podniesiony puls, spłycony oddech...

18332

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Arbiter Elegantium?

i pozwolić sobie na wybuch refleksji, nie ograniczający wydolności intelektualnej, i wystawiając się ryzykownie na represyjną odpowiedź orwellowskiego systemu wyrażę swoją utopioną w smutku myśl następująco: "popierdolony" artykuł:(

chyba zatkało. Jednak.

Dziękuję.

Nauczylem sie paru nowych slow :)

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]