Ładowanie...
Nagroda na odsiecz debiutantom
Nagroda na odsiecz debiutantom
Fundatorom i organizatorom, bo przyznając wyróżnienia, mają wpływ na kulturę. Krytykom, bo nagroda to świetny pretekst do dyskusji o powieści czy tomiku wierszy. I wreszcie czytelnikom, bo to dla nich poręczna (choć oczywiście nie jedyna) wskazówka, kogo czytać.
Nagroda Conrada – nowe wyróżnienie, które rokrocznie będzie przyznawane w ramach Festiwalu Conrada, ufundowane przez Miasto Kraków (przy wsparciu Instytutu Książki, Fundacji Tygodnika Powszechnego oraz Krakowskiego Biura Festiwalowego) – ma wyjątkowy cel: pomoc dla pisarzy, którzy mają na swym koncie debiutancką książkę prozatorską, czyli dopiero zaczynają karierę. Wśród aktywistów literackich panuje przekonanie, że najtrudniej jest zadebiutować. Być może jednak z największymi problemami mierzą się pisarze po debiucie. Jeśli książka zostanie zauważona, wówczas realizacja kolejnych projektów literackich bywa łatwa. Ale jeśli publikacja przepadnie – nie dlatego, że była słaba, lecz np. dlatego, że wydawca nie miał środków na promocję lub krytycy ją przegapili – wtedy pisarz ląduje na komunikacyjnej pustyni.
Nowe wyróżnienie składa się z dwóch elementów: dotacji finansowej (30 tys. zł) oraz programu rezydencyjnego (pisarz będzie mógł przyjechać do Krakowa, by – korzystając z gościny w apartamentach przy nowej siedzibie Instytutu Książki – pracować tu nad następnym dziełem). Spośród nadesłanych do konkursu zgłoszeń jury wybierze pięć pozycji. Ich autorki i autorzy wystąpią na Festiwalu Conrada, gdzie spotkają się z publicznością. I to właśnie ta ostatnia – głosując przez internet oraz tradycyjnie – wskaże zwycięzcę.
Nowe głosy w polskiej literaturze są bardzo potrzebne, bo to właśnie one wpływają na jej rozwój. Nie chodzi zatem wyłącznie o pieniądze, prestiż i kapitał symboliczny, lecz przede wszystkim o silny impuls, który zrobi w naszym polu literackim sporo pozytywnego zamieszania.
Regulamin konkursu oraz wszystkie informacje związane z nagrodą będą dostępne od połowy lipca. Zapraszamy na naszą stronę internetową (www.conradfestival.com) i na sam Festiwal, który w tym roku odbędzie się w dniach 19–25 października. ©℗
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]