Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Nagroda na odsiecz debiutantom

Nagroda na odsiecz debiutantom

22.06.2015
Czyta się kilka minut
Komu potrzebne są nagrody literackie? Odpowiedź jest prosta: wszystkim. Pisarzom, bo wzmacniają ich pozycję. Wydawcom, bo pomagają w promocji literatury.
F

Fundatorom i organizatorom, bo przyznając wyróżnienia, mają wpływ na kulturę. Krytykom, bo nagroda to świetny pretekst do dyskusji o powieści czy tomiku wierszy. I wreszcie czytelnikom, bo to dla nich poręczna (choć oczywiście nie jedyna) wskazówka, kogo czytać.

Nagroda Conrada – nowe wyróżnienie, które rokrocznie będzie przyznawane w ramach Festiwalu Conrada, ufundowane przez Miasto Kraków (przy wsparciu Instytutu Książki, Fundacji Tygodnika Powszechnego oraz Krakowskiego Biura Festiwalowego) – ma wyjątkowy cel: pomoc dla pisarzy, którzy mają na swym koncie debiutancką książkę prozatorską, czyli dopiero zaczynają karierę. Wśród aktywistów literackich panuje przekonanie, że najtrudniej jest zadebiutować. Być może jednak z największymi problemami mierzą się pisarze po debiucie. Jeśli książka zostanie zauważona, wówczas realizacja kolejnych projektów literackich bywa łatwa. Ale jeśli publikacja przepadnie – nie dlatego, że była słaba, lecz np. dlatego, że wydawca nie miał środków na promocję lub krytycy ją przegapili – wtedy pisarz ląduje na komunikacyjnej pustyni.

Nowe wyróżnienie składa się z dwóch elementów: dotacji finansowej (30 tys. zł) oraz programu rezydencyjnego (pisarz będzie mógł przyjechać do Krakowa, by – korzystając z gościny w apartamentach przy nowej siedzibie Instytutu Książki – pracować tu nad następnym dziełem). Spośród nadesłanych do konkursu zgłoszeń jury wybierze pięć pozycji. Ich autorki i autorzy wystąpią na Festiwalu Conrada, gdzie spotkają się z publicznością. I to właśnie ta ostatnia – głosując przez internet oraz tradycyjnie – wskaże zwycięzcę.

Nowe głosy w polskiej literaturze są bardzo potrzebne, bo to właśnie one wpływają na jej rozwój. Nie chodzi zatem wyłącznie o pieniądze, prestiż i kapitał symboliczny, lecz przede wszystkim o silny impuls, który zrobi w naszym polu literackim sporo pozytywnego zamieszania.

Regulamin konkursu oraz wszystkie informacje związane z nagrodą będą dostępne od połowy lipca. Zapraszamy na naszą stronę internetową (www.conradfestival.com) i na sam Festiwal, który w tym roku odbędzie się w dniach 19–25 października. ©℗

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Urodzony w 1978 roku. Filozof literatury, eseista, redaktor, krytyk i tłumacz. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”. Dyrektor programów...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]