Nagroda na odsiecz debiutantom

Komu potrzebne są nagrody literackie? Odpowiedź jest prosta: wszystkim. Pisarzom, bo wzmacniają ich pozycję. Wydawcom, bo pomagają w promocji literatury.

22.06.2015

Czyta się kilka minut

 /
/

Fundatorom i organizatorom, bo przyznając wyróżnienia, mają wpływ na kulturę. Krytykom, bo nagroda to świetny pretekst do dyskusji o powieści czy tomiku wierszy. I wreszcie czytelnikom, bo to dla nich poręczna (choć oczywiście nie jedyna) wskazówka, kogo czytać.

Nagroda Conrada – nowe wyróżnienie, które rokrocznie będzie przyznawane w ramach Festiwalu Conrada, ufundowane przez Miasto Kraków (przy wsparciu Instytutu Książki, Fundacji Tygodnika Powszechnego oraz Krakowskiego Biura Festiwalowego) – ma wyjątkowy cel: pomoc dla pisarzy, którzy mają na swym koncie debiutancką książkę prozatorską, czyli dopiero zaczynają karierę. Wśród aktywistów literackich panuje przekonanie, że najtrudniej jest zadebiutować. Być może jednak z największymi problemami mierzą się pisarze po debiucie. Jeśli książka zostanie zauważona, wówczas realizacja kolejnych projektów literackich bywa łatwa. Ale jeśli publikacja przepadnie – nie dlatego, że była słaba, lecz np. dlatego, że wydawca nie miał środków na promocję lub krytycy ją przegapili – wtedy pisarz ląduje na komunikacyjnej pustyni.

Nowe wyróżnienie składa się z dwóch elementów: dotacji finansowej (30 tys. zł) oraz programu rezydencyjnego (pisarz będzie mógł przyjechać do Krakowa, by – korzystając z gościny w apartamentach przy nowej siedzibie Instytutu Książki – pracować tu nad następnym dziełem). Spośród nadesłanych do konkursu zgłoszeń jury wybierze pięć pozycji. Ich autorki i autorzy wystąpią na Festiwalu Conrada, gdzie spotkają się z publicznością. I to właśnie ta ostatnia – głosując przez internet oraz tradycyjnie – wskaże zwycięzcę.

Nowe głosy w polskiej literaturze są bardzo potrzebne, bo to właśnie one wpływają na jej rozwój. Nie chodzi zatem wyłącznie o pieniądze, prestiż i kapitał symboliczny, lecz przede wszystkim o silny impuls, który zrobi w naszym polu literackim sporo pozytywnego zamieszania.

Regulamin konkursu oraz wszystkie informacje związane z nagrodą będą dostępne od połowy lipca. Zapraszamy na naszą stronę internetową (www.conradfestival.com) i na sam Festiwal, który w tym roku odbędzie się w dniach 19–25 października. ©℗

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
Urodzony w 1978 r. Aktywista literacki, filozof literatury, eseista, redaktor, wydawca, krytyk i tłumacz. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”. Dyrektor programów literackich Fundacji Tygodnika Powszechnego.… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 26/2015