Reklama

Ładowanie...

Nagroda na odsiecz debiutantom

Nagroda na odsiecz debiutantom

22.06.2015
Czyta się kilka minut
Komu potrzebne są nagrody literackie? Odpowiedź jest prosta: wszystkim. Pisarzom, bo wzmacniają ich pozycję. Wydawcom, bo pomagają w promocji literatury.
F

Fundatorom i organizatorom, bo przyznając wyróżnienia, mają wpływ na kulturę. Krytykom, bo nagroda to świetny pretekst do dyskusji o powieści czy tomiku wierszy. I wreszcie czytelnikom, bo to dla nich poręczna (choć oczywiście nie jedyna) wskazówka, kogo czytać.

Nagroda Conrada – nowe wyróżnienie, które rokrocznie będzie przyznawane w ramach Festiwalu Conrada, ufundowane przez Miasto Kraków (przy wsparciu Instytutu Książki, Fundacji Tygodnika Powszechnego oraz Krakowskiego Biura Festiwalowego) – ma wyjątkowy cel: pomoc dla pisarzy, którzy mają na swym koncie debiutancką książkę prozatorską, czyli dopiero zaczynają karierę. Wśród aktywistów literackich panuje przekonanie, że najtrudniej jest zadebiutować. Być może jednak z największymi problemami mierzą się pisarze po debiucie. Jeśli książka zostanie zauważona, wówczas realizacja kolejnych projektów literackich bywa łatwa. Ale jeśli publikacja przepadnie – nie dlatego, że była słaba, lecz np. dlatego, że wydawca nie miał środków na promocję lub krytycy ją przegapili – wtedy pisarz ląduje na komunikacyjnej pustyni.

Nowe wyróżnienie składa się z dwóch elementów: dotacji finansowej (30 tys. zł) oraz programu rezydencyjnego (pisarz będzie mógł przyjechać do Krakowa, by – korzystając z gościny w apartamentach przy nowej siedzibie Instytutu Książki – pracować tu nad następnym dziełem). Spośród nadesłanych do konkursu zgłoszeń jury wybierze pięć pozycji. Ich autorki i autorzy wystąpią na Festiwalu Conrada, gdzie spotkają się z publicznością. I to właśnie ta ostatnia – głosując przez internet oraz tradycyjnie – wskaże zwycięzcę.

Nowe głosy w polskiej literaturze są bardzo potrzebne, bo to właśnie one wpływają na jej rozwój. Nie chodzi zatem wyłącznie o pieniądze, prestiż i kapitał symboliczny, lecz przede wszystkim o silny impuls, który zrobi w naszym polu literackim sporo pozytywnego zamieszania.

Regulamin konkursu oraz wszystkie informacje związane z nagrodą będą dostępne od połowy lipca. Zapraszamy na naszą stronę internetową (www.conradfestival.com) i na sam Festiwal, który w tym roku odbędzie się w dniach 19–25 października. ©℗

Autor artykułu

Urodzony w 1978 r. Aktywista literacki, filozof literatury, eseista, redaktor, wydawca, krytyk i tłumacz. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Redaktor działu kultury „Tygodnika...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]