Na „tak”

Któregoś dnia przypomniały mi się niegdysiejsze peerelowskie obrazki telewizyjne, towarzyszące komunikowaniu (z nieukrywaną schadenfreude) o klęskach żywiołowych spadających na USA.

20.02.2012

Czyta się kilka minut

Czy zauważaliśmy wtedy, że te obrazki z reguły nie pokazywały nam załamanych ofiar wśród ruin, zgliszcz i potopów, tylko bardzo czynnych ludzi zajętych ratowaniem, włączonych w jakieś akcje usuwania szkód, pomagających sobie nawzajem? Widzieliśmy po prostu przez chwilę normalną społeczność obywatelską, której u nas nie było.

Dziś nie ma rozdźwięku między intencją a przekazem: ma być czarno i jest czarno. Z tym, że już nie chodzi o żadne dalsze czy bliższe sąsiedztwo, tylko o naszą własną polską chatę. Im rozmówca bardziej na „nie”, tym więcej razy zostanie zacytowany. Im drastyczniejsze słowa mówi, tym bardziej pożądane. Jedyny rozdźwięk, który zresztą zdaje się nikomu nie przeszkadzać, to bardzo dobry nastrój gremiów zajętych wymianą informacji i opinii.

Jeśli jednak taka jest dzisiaj najbardziej popularna „misja” medialna, to nie powinno być milczącej zgody na jeden tylko klucz do niej. Gorąca atrakcyjność to wcale nie zawsze to, co naprawdę ważne. My też możemy przecież pokazać strażaków ratujących z powodzi, a nie tylko rozgoryczonego producenta, który się nie ubezpieczył. I też możemy zaprosić do dyskusji (poważnej!) o reformie programów szkolnych, a nie o głupiej odzywce polityka.

Więc i ja chciałabym dzisiaj dać wyraz szczególnej satysfakcji z lektury lutowego numeru miesięcznika „Znak”, tak rzadko zauważanego w przeglądach prasy. Jest tam rozmowa z franciszkaninem o. Stanisławem Jaromim o spojrzeniu Kościoła na dzisiejsze wyzwania ekologiczne. Jakże ciekawa, jakże ważna. Odpowiedź na niejedno dramatyczne pytanie. Lektura nie tylko dla duszpasterza czy kaznodziei. Nad tymi stronami czuję się całkowicie rozgrzeszona, informując o inicjatywie na Uniwersytecie Papieskim w Krakowie: studiach podyplomowych z franciszkanizmu. Jeszcze raz święty z Asyżu wydaje się kimś niezbędnym na naszym tak ostrym zakręcie dziejowym,

Ten numer „Tygodnika” wychodzi z datą jak zwykle niedzielną, ale ukazuje się w środę 22 lutego. Dzień po pogrzebie Krysi Chmieleckiej-Pawlusowej, tak cichutko zmarłej wieloletniej sekretarz wydawnictwa Znak, a dla mnie jednej z najbliższych osób. Krysi, pełnej dobra i pokoju, tym właśnie darzącej wszystkich, którzy mieli szczęście z Nią przebywać. Pamiętaj o nas, Krysiu, tam, gdzie już nie trzeba się o nic lękać ani błądzić. Gdzie wszystko jest już na „tak”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
Dziennikarka, publicystka, felietonistka, była posłanka. Od 1948 r. związana z „Tygodnikiem Powszechnym”, gdzie do 2008 r. pełniła funkcję zastępczyni redaktora naczelnego, a do 2012 r. publikowała felietony. Odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 09/2012