Reklama

Ładowanie...

Na skróty

15.02.2004
Czyta się kilka minut
Zmarł Maciej Szumowski, dziennikarz, autor reportaży i filmów dokumentalnych, w latach 1980-81 legendarny redaktor naczelny “Gazety Krakowskiej". Szumowski (rozmowę z nim publikujemy w tym numerze “TP") był mężem zmarłej w styczniu Doroty Terakowskiej. “Naturalne jest dla mnie przeświadczenie o tajemniczości istnienia. Ja naprawdę chciałbym wiedzieć, przepraszam za takie sformułowanie: jak jest. Czym jest rzeczywistość - mówi w “Studium" (2003, nr 5-6) Paweł Huelle. - Jeżeli latami czytam pewne traktaty filozoficzne, jeżeli śledzę z wypiekami na twarzy odkrycia fizyków teoretycznych czy astrofizyków, to właśnie dlatego, by przybliżyć się do poczucia, że wiem, jak jest... Ponieważ na pytania o istotę bytu nie można odpowiedzieć w sposób satysfakcjonujący, pozostaje nam »opukiwać« tę tajemnicę. Właśnie to »opukiwanie« interesuje mnie w sztuce. I jako odbiorcę, i jako pisarza".
J

Jerzy Grzegorzewski, wystawiwszy w Teatrze Narodowym “Duszyczkę" Tadeusza Różewicza, zapowiedział, że - przynajmniej w najbliższym czasie - będzie to jego ostatnie przedstawienie.
“Przewiew, jaki powiał przez życie sceniczne, naprawdę uczynił wiele dobrego, zdynamizował teatry, posiał ferment. Usilna chęć zmienienia owego przewiewu w przeciąg, który definitywnie wymiecie »starych«, jest jednak w dalszej perspektywie zgubna także dla młodych, zapominających o prostej prawdzie, że aby chcieć przeskakiwać granice w jakiejś dziedzinie sztuki i otwierać nowe pola, trzeba mieć się od czego odbijać. Tymczasem dyskusja o »przewietrzaniu« toczy się wedle najgorszych wzorów partyjnych, ze ścisłym podziałem na naszych i nie naszych - pisze Jacek Sieradzki w “Dialogu" (2003, nr 12), recenzując głośnego “Dybuka" Krzysztofa Warlikowskiego. - Nie nasi nie mają prawa do sukcesu nawet...

8075

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]