Reklama

Na miarę czasów

Na miarę czasów

29.04.2008
Czyta się kilka minut
Rocznica Konstytucji 3 maja zaspokaja potrzebę identyfikacji z symbolem pięknym - choć nieznanym. Mało kto pamięta, na czym polegało jej znaczenie.
Z

Zapewne i tym razem usłyszymy, że Konstytucja 3 maja, choć przetrwała tylko rok, miała wielką wagę. - Od pewnego czasu wypada mówić o niej na kolanach - mówi prof. Wojciech Kriegseisen z Instytutu Historii PAN. - Staje się obrazkiem na ścianie. Im bardziej się nią zachwycamy, tym rzadziej ją czytamy.

Tymczasem Ustawa Rządowa z 3 maja 1791 r. to lektura zaskakująca. Elektor saski na polskim tronie, po fatalnych rządach dwóch królów Sasów? Tylko szlachcic obywatelem? Chłop wciąż niewolny? Z dzisiejszego punktu widzenia trudno uznać ją za nowoczesną.

90 procent bez praw

Pierwsza krytyka Ustawy z perspektywy historycznej przyszła już w XIX w. Według prof. Kriegseisena, wywołały ją zmiany społeczne: - Sprawa chłopów to jeden z najistotniejszych problemów polskiej myśli politycznej XIX w., tymczasem Konstytucja 3...

8127

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]