Reklama

Na aborcyjnym polu minowym

Na aborcyjnym polu minowym

27.06.2017
Czyta się kilka minut
Prawdopodobnie PiS poradzi sobie z największym politycznym polem minowym – poprawianiem ustawy antyaborcyjnej.
Marsz dla Życia i Rodziny, Warszawa, 2016 r.
K

KAI ujawniła, że grupa prawie stu posłów różnych ugrupowań pod przewodnictwem Bartłomieja Wróblewskiego z PiS wkrótce złoży w Trybunale Konstytucyjnym wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności tzw. przesłanki eugenicznej dopuszczającej aborcję ze względu na upośledzenie płodu lub nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu.

Takie posunięcie zapowiadał już w kwietniu Jarosław Kaczyński w rozmowie z „Gościem Niedzielnym”: mówił, że „zakaz aborcji eugenicznej ma szanse na wprowadzenie w stosunkowo nieodległym czasie” i że „sprawa będzie rozwiązywana na płaszczyźnie prawnej”. „Będziemy chcieli to przeprowadzić w sytuacji, która nie spowoduje tak ostrych protestów, jak miało to miejsce jesienią” – zapowiadał prezes PiS.

Trybunał ma merytoryczne powody, by zakwestionować przesłankę eugeniczną: życie ludzkie jest chronione według obecnych interpretacji także w okresie prenatalnym. Choroba nie może być usprawiedliwieniem dla kwestionowania tej ochrony. Przypomnijmy, że gdy w 1997 r. rządząca lewica wprowadziła do ustawy tzw. przesłankę ekonomiczną, czyli próbowała zalegalizować aborcję z powodu trudnej sytuacji materialnej, Trybunał uznał ją za niekonstytucyjną. Podobnie może rozstrzygnąć teraz.

Byłby to swego rodzaju polityczny majstersztyk. PiS jest pod presją ruchów pro-life, które dążą do całkowitego zakazu aborcji, co ze zrozumiałych powodów budzi protesty. Zaostrzenie ustawy przy pomocy Trybunału omija rafy, a dla Episkopatu będzie kolejnym „krokiem w dobrym kierunku”.©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Podobno zgodnie z prawem wykonuje się 1000 aborcji rocznie-niezgodnie 150000 rocznie.Co "władza ludowa"chce zrobić z tymi 150000????Na uświadamianie zła aborcji i odpowiedzialności za nią głownie kobiety i jej partnera i trochę późno i trochę obłudnie-obłudnie dlatego,że przez ostatnie osiem lat winni aborcji byli Komorowski z Tuskiem-nie kobieta i jej partner.Ja proponuję aby BEZWZGLĘDNIE zakazać kobietom w wieku 12-55 lat opuszczania Polski(najwięcej nielegalnych aborcji wykonuje się za granicą)-Partia rządząca ma w ręku Trybunał Konstytucyjny i sądy-nikt jej nie podskoczy ,że krępuje wolność!!!
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]