Może będzie więcej

Z radością i uznaniem przyjęliśmy felieton “Na samym dole" pani Józefy Hennelowej (“TP" nr 18/05) na temat możliwości przekazania jednego procentu podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, wpływy na rzecz opp z podatku od osób fizycznych za rok 2004 wyniosły ponad 10 mln złotych (przekazać można było 300 mln złotych). Na odpis zdecydowało się 80 tys. podatników - 0,35 proc. wszystkich obywateli. Tymczasem np. na Węgrzech w 2003 r. z takiej możliwości skorzystało 34 proc. społeczeństwa. W tym roku staraliśmy się zrobić wiele, by zachęcić Polaków do uczestniczenia w tej akcji. Jak szacuje MF, w 2005 r. do organizacji pożytku publicznego może napłynąć nawet 100 mln złotych.

Informacje o “jednym procencie" znalazły się na wielu stronach internetowych: www.jedenprocent.pl, www.pozytek.gov.pl, www.ngo.pl, a 17 marca 2005 r. w Ministerstwie Polityki Społecznej zorganizowano na ten temat konferencję. Przygotowano też ulotki “Jak odpisać l proc.", wydrukowano plakat informujący o odpisie, rozsyłając go do wszystkich urzędów skarbowych w kraju. W odpowiedzi na wystąpienie ministra polityki społecznej i ministra infrastruktury, dyrektor generalny Poczty Polskiej obniżył opłatę z 2,5 złotego do złotówki za przekazanie przez podatników wpłat na rzecz opp. Do akcji zachęcali główni zainteresowani - organizacje pozarządowe, indywidualnie lub przez kampanie o szerszym zasięgu (np. Akademia Rozwoju Filantropii przez inicjatywę “Dobry Podatek").

Jesteśmy przekonani, że działania, w które zaangażowały się instytucje z różnych obszarów życia społecznego i stale rosnąca liczba opp sprawiły, że suma odpisów była w tym roku wyższa. Co też ma znaczenie, instytucję jednego procentu skorelowano z wielkością Funduszu Inicjatyw Obywatelskich - programem dotacyjnym adresowanym do organizacji non-profit, który powstał dla pobudzenia i wzmocnienia inicjatyw obywatelskich z udziałem organizacji pozarządowych (z zastrzeżeniem, że nie powinna to być kwota mniejsza niż równowartość 1 proc.). W interesie nas wszystkich leży promocja tej instytucji i uczynienie jej praktyką Polaków.

KRZYSZTOF WIĘCKIEWICZ, dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego MPS

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 24/2005