Ładowanie...
Misja niemożliwa: kardynał ma przekonać Kijów do rozmów z Putinem
Misja niemożliwa: kardynał ma przekonać Kijów do rozmów z Putinem
Kard. Matteo Zuppi otrzymał od papieża misję prowadzenia rozmów między Moskwą a Kijowem. Arcybiskup Bolonii był przed laty głównym architektem pokoju w Mozambiku: jego mediacje w 1992 r., prowadzone w rzymskiej siedzibie Wspólnoty Sant’Egidio pod egidą ONZ, zakończyły wojnę domową w tym kraju.
CZYTAJ TAKŻE: „Są najpotężniejszym lobby w Kościele” – o kardynale Zuppim i wspólnocie Sant'Egidio
Teraz ma trudniejsze zadanie. Jeśli ceną za pokój miałaby być utrata ziem, Kijów nie zamierza jej płacić. Prezydent Zełenski, po niedawnym spotkaniu z papieżem, mówił: „Nie potrzebujemy mediatora między Ukrainą a agresorem, który okupuje nasze tereny”.
Warunkiem rozmów jest wycofanie wojsk rosyjskich z Ukrainy (a więc także z Krymu i czterech regionów zaanektowanych w ubiegłym roku). Przekonanie Kijowa, by rozmawiał o „łagodzeniu napięć w konflikcie” (jak głosi watykański komunikat), a nie o karaniu winnych ludobójstwa, wydaje się misją niemożliwą.
Negocjacje mogą za to być korzystne dla Rosji, bo albo skończą się akceptacją obecnego stanu, albo dadzą jej czas na zebranie sił i umocnienie na zajętych terenach. Bo w to, że się wycofa i przyzna do porażki, trudno uwierzyć.
CZYTAJ TAKŻE: „Braterstwo powszechne przychodzi nam z wielkim trudem” – rozmowa z kard. Matteo Zuppim
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]