Reklama

Ładowanie...

Misja niemożliwa: kardynał ma przekonać Kijów do rozmów z Putinem

Misja niemożliwa: kardynał ma przekonać Kijów do rozmów z Putinem

21.05.2023
Czyta się kilka minut
Negocjacje pod egidą Watykanu mogą się okazać korzystne dla Rosji.
Kard. Matteo Zuppi, Rzym, maj 2022 r. / fot. ANDREAS SOLARO / AFP / East News
K

Kard. Matteo Zuppi otrzymał od papieża misję prowadzenia rozmów między Moskwą a Kijowem. Arcybiskup Bolonii był przed laty głównym architektem pokoju w Mozambiku: jego mediacje w 1992 r., prowadzone w rzymskiej siedzibie Wspólnoty Sant’Egidio pod egidą ONZ, zakończyły wojnę domową w tym kraju.


CZYTAJ TAKŻE: „Są najpotężniejszym lobby w Kościele” – o kardynale Zuppim i wspólnocie Sant'Egidio


Teraz ma trudniejsze zadanie. Jeśli ceną za pokój miałaby być utrata ziem, Kijów nie zamierza jej płacić. Prezydent Zełenski, po niedawnym spotkaniu z papieżem, mówił: „Nie potrzebujemy mediatora między Ukrainą a agresorem, który okupuje nasze tereny”.


CZYTAJ TAKŻE: Zełenski u Franciszka: „Papież jakby nie rozumiał ukraińskiego oporu za cenę śmierci i cierpienia. Lider Ukrainy nie rozumie, jak można tego nie rozumieć”.


Warunkiem rozmów jest wycofanie wojsk rosyjskich z Ukrainy (a więc także z Krymu i czterech regionów zaanektowanych w ubiegłym roku). Przekonanie Kijowa, by rozmawiał o „łagodzeniu napięć w konflikcie” (jak głosi watykański komunikat), a nie o karaniu winnych ludobójstwa, wydaje się misją niemożliwą.

Negocjacje mogą za to być korzystne dla Rosji, bo albo skończą się akceptacją obecnego stanu, albo dadzą jej czas na zebranie sił i umocnienie na zajętych terenach. Bo w to, że się wycofa i przyzna do porażki, trudno uwierzyć.


CZYTAJ TAKŻE: „Braterstwo powszechne przychodzi nam z wielkim trudem” – rozmowa z kard. Matteo Zuppim


 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/atak-na-ukraine

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”, akredytowany przy Sala Stampa Stolicy Apostolskiej. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium  konsorcjum...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]