Misja niemożliwa: kardynał ma przekonać Kijów do rozmów z Putinem

Negocjacje pod egidą Watykanu mogą się okazać korzystne dla Rosji.

21.05.2023

Czyta się kilka minut

Kard. Matteo Zuppi, Rzym, maj 2022 r. /  / fot. ANDREAS SOLARO / AFP / East News
Kard. Matteo Zuppi, Rzym, maj 2022 r. / / fot. ANDREAS SOLARO / AFP / East News

Kard. Matteo Zuppi otrzymał od papieża misję prowadzenia rozmów między Moskwą a Kijowem. Arcybiskup Bolonii był przed laty głównym architektem pokoju w Mozambiku: jego mediacje w 1992 r., prowadzone w rzymskiej siedzibie Wspólnoty Sant’Egidio pod egidą ONZ, zakończyły wojnę domową w tym kraju.


CZYTAJ TAKŻE: „Są najpotężniejszym lobby w Kościele” – o kardynale Zuppim i wspólnocie Sant'Egidio


Teraz ma trudniejsze zadanie. Jeśli ceną za pokój miałaby być utrata ziem, Kijów nie zamierza jej płacić. Prezydent Zełenski, po niedawnym spotkaniu z papieżem, mówił: „Nie potrzebujemy mediatora między Ukrainą a agresorem, który okupuje nasze tereny”.


CZYTAJ TAKŻE: Zełenski u Franciszka: „Papież jakby nie rozumiał ukraińskiego oporu za cenę śmierci i cierpienia. Lider Ukrainy nie rozumie, jak można tego nie rozumieć”.


Warunkiem rozmów jest wycofanie wojsk rosyjskich z Ukrainy (a więc także z Krymu i czterech regionów zaanektowanych w ubiegłym roku). Przekonanie Kijowa, by rozmawiał o „łagodzeniu napięć w konflikcie” (jak głosi watykański komunikat), a nie o karaniu winnych ludobójstwa, wydaje się misją niemożliwą.

Negocjacje mogą za to być korzystne dla Rosji, bo albo skończą się akceptacją obecnego stanu, albo dadzą jej czas na zebranie sił i umocnienie na zajętych terenach. Bo w to, że się wycofa i przyzna do porażki, trudno uwierzyć.


CZYTAJ TAKŻE: „Braterstwo powszechne przychodzi nam z wielkim trudem” – rozmowa z kard. Matteo Zuppim


 

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”, akredytowany przy Sala Stampa Stolicy Apostolskiej. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium  konsorcjum ICoN, zrzeszającego największe włoskie uniwersytety. Autor i… więcej

Artykuł pochodzi z numeru Nr 22/2023