Ministerstwo Kultury podjęło dyskusję na temat sytuacji rynku książki. Jakie będą dalsze kroki?

Łukasz Zych, księgarz: Dystrybutorzy, czyli hurtownie i duże sklepy internetowe typu Empik i Bonito, przyjmując książki od wydawcy oczekują bardzo dużych rabatów – min. 50 proc. od ceny okładkowej, a zazwyczaj 60 proc. albo więcej. Żeby na książce zarobić, wydawcy maksymalnie podnoszą cenę okładkową. Regulacja rabatów to pierwszy krok do ratowania księgarni stacjonarnych.

22.04.2024

Czyta się kilka minut

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, 26 października 2023 r. // Fot. MAREK LASYK/REPORTER

Monika Ochędowska: Ministerstwo Kultury podjęło dyskusję na temat sytuacji rynku książki. Kogo zaproszono do rozmowy?

Łukasz Zych, księgarz: Przedstawicieli księgarzy, bibliotek, niezależnych wydawnictw, a także reprezentantów Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich i Unii Literackiej – ponad dwadzieścia osób. Piątkowe spotkanie w MKiDN prowadziły ministra Joanna Scheuring-Wielgus i jej doradczyni Agata Diduszko-Zyglewska. Wszyscy zreferowaliśmy, jak postrzegamy obecną sytuację na rynku książki, i zaproponowaliśmy zmiany.

Jakie były sugestie księgarzy?

Przede wszystkim zależało nam na podkreśleniu, że nie mamy wiele czasu – co trzy dni zamykana jest w Polsce księgarnia i żeby zatrzymać ten trend, niezbędne jest jak najszybsze wprowadzenie jednolitej ceny książki, czyli takiej, która przez co najmniej pół roku, a najlepiej rok, będzie obowiązywała dla konkretnego tytułu we wszystkich punktach sprzedaży – stacjonarnych i internetowych. Ustawę o jednolitej cenie książki należy połączyć z regulacją rabatów dla dystrybutorów.

Na czym miałaby ona polegać?

Dystrybutorzy, czyli hurtownie i duże sklepy internetowe typu Empik i Bonito, przyjmując książki od wydawcy oczekują bardzo dużych rabatów – min. 50 proc. od ceny okładkowej, a zazwyczaj 60 proc. albo więcej. Do tego dochodzą opłaty za magazynowanie czy promocję, które również ponosi wydawca. Żeby na książce zarobić, wydawcy maksymalnie podnoszą więc cenę okładkową, od której udzielają później dystrybutorom upustów. W sytuacji gdy rabat będzie odgórnie określony na poziomie ok. 35-40 proc., cena okładkowa spadnie, wydawca będzie miał większy zarobek, a księgarz – równe szanse z internetem. Dzisiaj księgarnie nie mogą dawać rabatów swoim klientom, bo ich na to nie stać. Sprzedają książki po zawyżonej – dla dystrybutorów – cenie.

Skąd pewność, że po wprowadzeniu regulacji cena okładkowa spadnie?

Dzięki regulacji rabatów wydawca będzie mógł zarobić więcej przy niższej, urealnionej cenie okładkowej. Jeśli przez określony czas będzie obowiązywała jednolita cena książki we wszystkich kanałach sprzedaży, będzie ona musiała być odpowiednio zbalansowana, żeby sprzedaż gwałtownie nie spadła.

Jakie jeszcze zmiany byłyby wsparciem dla księgarni?

Warto książkę uznać za dobro kultury – ustawowo. Wówczas będzie można objąć parasolem ochronnym księgarnie i wydawców, którzy traktują książki z szacunkiem i pasją. Niski poziom czytelnictwa wynika z niskiego statusu książki w naszym społeczeństwie. Inne pomysły: biblioteki mogłyby obowiązkowo robić część zakupów w księgarniach. Można również obniżyć do zera VAT na książki.

Jakie będą dalsze kroki MKiDN? Czy pojawiły się obietnice zmian?

W czerwcu po wyborach europejskich Ministerstwo Kultury ma przedstawić swoje propozycje rozwiązań. Z końcem maja ma również nastąpić połączenie Instytutu Literatury i Instytutu Książki, ruszą prace nowej instytucji, z którą wiążemy duże nadzieje. Z punktu widzenia księgarzy byłoby najlepiej, gdyby zmiany zostały wprowadzone w życie z początkiem przyszłego roku.

Łukasz Zych // Archiwum prywatne

Łukasz Zych jest księgarzem, członkiem zarządu Stowarzyszenia Księgarzy Polskich. Prowadzi Najlepszą Księgarnię w Warszawie.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Od 2018 r. związana z „Tygodnikiem Powszechnym”, dziennikarka i redaktorka Działu Kultury, wydawczyni strony TygodnikPowszechny.pl. W 2019 r. nominowana do nagrody Polskiej Izby Książki za najciekawszą prezentację książek i czytania w mediach drukowanych. Od… więcej

Artykuł pochodzi z numeru Nr 17-18/2024

W druku ukazał się pod tytułem: Łukasz Zych, księgarz: Ustawę o cenie książki należy połączyć z regulacją rabatów dla dystrybutorów