Reklama

Granda w kulturze

Granda w kulturze

07.12.2010
Czyta się kilka minut
W związku z dyrektywami unijnymi od nowego roku znika w Polsce zerowa stawka VAT na książki. Czego mogą się spodziewać wydawcy, dystrybutorzy i księgarze? Na dobry początek totalnego chaosu. Z winy Ministerstwa Finansów.
ryc. Wiesław Rosocha
D

Dwa lata temu na jednym z portali udzielających porad prawnych pojawiło się pytanie dotyczące różnych stawek VAT na książki. Internetowy sprzedawca pytał, dlaczego za trzy różne wydania "Pana Tadeusza" musi odprowadzać trzy różne stawki podatku VAT. Sprzedając edycję z kodem ISBN (numer identyfikacyjny, który zawiera informacje na temat wydawcy i konkretnego tytułu - w Polsce wprowadzony w połowie lat 70., a usankcjonowany w 1982 r.), nie płaci ani grosza. Za ponad stuletnie książki-antyki uiszcza 7 proc. VAT, a za wszystkie pozostałe wydania - 22 proc. Czy nie mogłaby - pytał księgarz - obowiązywać zerowa stawka na wszystkie książki?

Już to znamy...

Otóż nie mogłaby, ponieważ byłoby to niezgodne z dyrektywami Unii Europejskiej. W większości krajów należących do wspólnoty funkcjonuje dodatni podatek VAT na książki, choć...

9274

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]