Reklama

Ładowanie...

Granda w kulturze

07.12.2010
Czyta się kilka minut
W związku z dyrektywami unijnymi od nowego roku znika w Polsce zerowa stawka VAT na książki. Czego mogą się spodziewać wydawcy, dystrybutorzy i księgarze? Na dobry początek totalnego chaosu. Z winy Ministerstwa Finansów.
ryc. Wiesław Rosocha
D

Dwa lata temu na jednym z portali udzielających porad prawnych pojawiło się pytanie dotyczące różnych stawek VAT na książki. Internetowy sprzedawca pytał, dlaczego za trzy różne wydania "Pana Tadeusza" musi odprowadzać trzy różne stawki podatku VAT. Sprzedając edycję z kodem ISBN (numer identyfikacyjny, który zawiera informacje na temat wydawcy i konkretnego tytułu - w Polsce wprowadzony w połowie lat 70., a usankcjonowany w 1982 r.), nie płaci ani grosza. Za ponad stuletnie książki-antyki uiszcza 7 proc. VAT, a za wszystkie pozostałe wydania - 22 proc. Czy nie mogłaby - pytał księgarz - obowiązywać zerowa stawka na wszystkie książki?

Już to znamy...

Otóż nie mogłaby, ponieważ byłoby to niezgodne z dyrektywami Unii Europejskiej. W większości krajów należących do wspólnoty funkcjonuje dodatni podatek VAT na książki, choć...

9274

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]