Reklama

Ładowanie...

Masz krowo placek. Felieton Pawła Bravo

01.08.2022
Czyta się kilka minut
Coraz łatwiej na targach dostać cukinie o właściwym rozmiarze – to znaczy nie dłuższe niż 15 cm. Takie maleństwa najlepiej się smaży, piecze lub gotuje na parze. Ale co, jeśli znajdziemy tylko dwa razy większe grubasy?
AGNIESZKA CYNARSKA-TARAN
T

Trzy przecinek osiem sztuk krowy, wieprza, kury, a także owcy, indora oraz wszelkiego innego hodowlanego stworzenia występuje na hektar przeliczeniowy ziemi rolnej w Królestwie Niderlandów. To naprawdę dużo – taka na przykład Polska, dumne imperium drobiowe i mleczarskie eldorado, może się pochwalić niecałym ogonem na hektar, a Niemcy mają tylko ciut powyżej jednego. Jeśli doliczyć do tego powierzchnie, które zajmują szklarnie, to w ogóle dziw, że mieści się tam jeszcze garstka ludzi i ich rowery.

I te niecałe cztery zwierzęta na hektar to dużo za dużo, jeśli mamy na sercu równowagę w przyrodzie oraz kondycję planety. Krowi żołądek to genialne urządzenie do trawienia prawie wszystkiego, ale zachodzące w nim procesy emitują metan, bardzo szkodliwy gaz cieplarniany. Gdyby krowy potraktować jako osobny byt geopolityczny (wyobrażam to sobie znakomicie – całkiem przyjemne do życia...

6048

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]