Magazyn Literacki - Książki w Tygodniku 17/10

Tematem najnowszego Magazynu Literackiego jest " Życie opisane - życie odkrywane", czyli dlaczego lubimy czytać biografie? Zastanawiamy się, czy możliwe jest napisanie rzetelnej biografii i sprawdzamy, jak to robią najlepsi?

20.04.2010

Czyta się kilka minut

Okładka Magazynu Literackiego - Książki w Tygodniku /
Okładka Magazynu Literackiego - Książki w Tygodniku /

Daphne Beal, powieściopisarka, publikująca w "Vogue" i "London Review of Books" rozmawia z JANET MALCOLM, amerykańską biografistką, publicystką "The New Yorkera", autorką m. in książek o Sylvii Plath i Gertrudzie Stein: "Nie zamierzałam podejmować tematu zdrady, ale pisząc o dziennikarstwie, biografii czy fotografii, ciągle na niego trafiałam. Każda z wymienionych profesji daje niewyobrażalną władzę nad człowiekiem. Nie chodzi tylko o to, że osoba wykonująca jeden z tych zawodów korzysta z tej władzy lub jej nadużywa. Wspomniane dziedziny posiadają coś w rodzaju wewnętrznego potencjału nieżyczliwości. To nie tylko Diane Arbus, która zdradza bohaterów swoich zdjęć. Osoby, którym robi się portret, zazwyczaj nie są zadowolone z fotografii. Tak samo czują się ludzie, o których opowiadamy w gazetach i magazynach - w najlepszym wypadku mają poczucie, że zostały pokrzywdzone, a czasem nawet, że je całkowicie zdradzono."

Esej MICHAŁA PAWŁA MARKOWSKIEGO "Cień biografa": "Biografia a to życie uporządkowane wedle jakiejś formuły, jakiegoś wzorca, jakiegoś kształtu i ten porządek, ten kształt od nas pochodzi, nie z samego życia, które jako takie kształtu żadnego, poza organicznym, nie ma. To, co dla jednych bywa barwne, dla drugich jest okrutne. Czemu jedni przypisują znaczenie, inni traktują obojętnie. Co dla jednych spektakularne, dla innych nie odgrywa żadnej roli. Życie samo nie jest ani dobre, ani złe, ani szlachetne, ani podłe. To z naszego punktu widzenia takie lub inne się staje i nabiera wartości lub ją traci, a jest tak dlatego, że jesteśmy naszym życiem "żywotnie", by tak rzec, zainteresowani i nie traktujemy go obojętnie, lecz wytrwale nadajemy mu znaczenia."

JERZY JARNIEWICZ w tekście "Palec biografa": "Biografia to gatunek niemożliwy. Pomysł, że czyjeś życie, a nawet jego fragment, można przełożyć na uporządkowaną opowieść, którą da się zamknąć w kilkuset stronach druku i przeczytać w kilka godzin, wydaje się z gruntu niedorzeczny. Znacznie bardziej niedorzeczne jest jednak przekonanie, że w jakiejkolwiek narracji można oddać coś, co z braku precyzyjniejszych słów nazwiemy pełną prawdą o człowieku."

W każdym numerze "Magazynu Literackiego" inny pisarz jest autorem winiety. Dla numeru o biografiach winietę napisał ARTUR DOMOSŁAWSKI.

PROFILE

AGNIESZKA TABORSKA, pisarka, historyczka sztuki, autorka wielu książek i przekładów Philippe’a Soupaulta, wykładowczyni prestiżowej szkoły artystycznej Rhode Island School of Design snuje opowieść o tym, co by było gdyby Soupault mieszkał w Krakowie... Przy okazji szkicu o słynnym surrealiście: "Gdyby Philippe Soupault mieszkał w Polsce, nie miałby kłopotu z wyborem miejsca. Byłby nim oczywiście Kraków. Wyobrażam go sobie, jak spaceruje po krakowskich ulicach, omijając pewne zaułki, dziwną siłą przyciągany przez inne... Niczym błądząca nad Sekwaną bohaterka jego książki "Ostatnie noce paryskie", miałby z pewnością ulubione zakątki. Pewnie - niechętny turystom i budowlom sakralnym - unikałby Rynku, a przynajmniej jego północno-wschodniego rogu. Ale czy potrafiłby się oprzeć urokowi uliczki św. Tomasza? W jakim hotelu by się zatrzymał? Może we Francuskim - oczywiście nie z powodu nazwy, lecz atmosfery, która panowała tam jeszcze w latach 70., przed remontem. Pewnie poczułby aurę zbliżoną do tej, jaka emanowała z paryskiego hoteliku, w którym mieszkał przez osiem lat i gdzie przed nim rezydował Baudelaire."

Recenzje Magazynu Literackiego:

Grzegorz Wysocki o esejach Anny Fadiman "Ex libris", "W ogóle i w szczególe"

Robert Winnicki o "Bałkańskich upiorach" Roberta D. Kaplana

Anna Arno o książce "Zmysł porządku" Ernsta H. Gombricha

Stanisław Bajtlik o książce "Oswajanie nieskończoności. Historia matematyki" Iana Stewarta

Anna Marchewka o książkach Izabeli Filipiak i  biografii Brunona Jasieńskiego autorstwa Krzysztofa Jaworskiego

Ks. Adam Boniecki m.in. o książce "Ku prawdzie i wolności" poświęconej działaniom bezpieki wobec Karola Wojtyły.

Jakub Momro o "Łzach Erosa" Georgesa Bataille’a

Piotr Śliwiński o wierszach Adama Kaczanowskiego

Ponadto: Felietony Ingii Iwasiów i Potra Śliwińskiego, Joanna Olech o książkach dla dzieci, komiks Bartosza Minkiewicza

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]