Reklama

Lęki przedwyborcze

Lęki przedwyborcze

27.09.2011
Czyta się kilka minut
Gest wzięcia udziału w wyborach to gest heroiczny.
D

Droga do urny nie jest w Polsce usłana różami, przeciwnie: Polak idzie do urny zrezygnowany, z dwuznacznym uczuciem, że spełnia wprawdzie obywatelski obowiązek, ale spełnia go wbrew sobie. Polak jest przekonany, że nie sposób dobrze wybrać i że jego decyzje w zasadzie nie mają żadnego znaczenia. Piszę to bez ironii, tak po prostu jest. Polak jest o tym przekonany - bo przekonywano go do tego od małego.

Przypomniałem sobie wywiad czytany przed rokiem w "Gazecie Wyborczej". Pani profesor Anna Giza-Poleszczuk opowiadała w nim, jak trudno u nas być aktywnym obywatelem. Dotyczy to nie tylko wyborów; Polak, żeby zrobić coś prospołecznego, musi pokonać ileś przeszkód, zedrzeć ileś zasłon, narazić się na wstyd, śmieszność i upokorzenia. Od przedszkola, ba, od najwcześniejszych lat spędzonych w domu rodzinnym - lat nawet szczęśliwych - Polak jest przekonywany, że na...

3715

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]