Reklama

Kościoły lokalne wobec skandali

Kościoły lokalne wobec skandali

13.02.2012
Czyta się kilka minut
S

Stany Zjednoczone: przeprosiny i odszkodowania

Fala skandali związanych z wykorzystywaniem seksualnym nieletnich wezbrała w USA w 2002 r., gdy wyszło na jaw, że dwóch podejrzanych o pedofilię księży diecezji bostońskiej było pod ochroną Kościoła. Pod presją oskarżeń z funkcji arcybiskupa Bostonu zrezygnował Bernard Law. Rok później archidiecezja zgodziła się wypłacić 85 mln dolarów, aby wycofać z sądów ponad pół tysiąca pozwów przeciw księżom i zakonnikom złożonych przez ofiary molestowania. Przygotowane na zlecenie amerykańskiego Kościoła w 2004 r. studium nadużyć ujawniło, że w ciągu ostatniego półwiecza ponad 4 tys. tamtejszych księży było oskarżonych o nadużycia seksualne, a liczba poszkodowanych wyniosła 10 667 osób. Prawie połowa z nich padła ofiarą wielokrotnego molestowania.

Jesienią 2002 r. amerykańscy biskupi przyjęli zatwierdzony przez...

4063

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]