Reklama

Ładowanie...

Kościoły lokalne wobec skandali

13.02.2012
Czyta się kilka minut
S

Stany Zjednoczone: przeprosiny i odszkodowania

Fala skandali związanych z wykorzystywaniem seksualnym nieletnich wezbrała w USA w 2002 r., gdy wyszło na jaw, że dwóch podejrzanych o pedofilię księży diecezji bostońskiej było pod ochroną Kościoła. Pod presją oskarżeń z funkcji arcybiskupa Bostonu zrezygnował Bernard Law. Rok później archidiecezja zgodziła się wypłacić 85 mln dolarów, aby wycofać z sądów ponad pół tysiąca pozwów przeciw księżom i zakonnikom złożonych przez ofiary molestowania. Przygotowane na zlecenie amerykańskiego Kościoła w 2004 r. studium nadużyć ujawniło, że w ciągu ostatniego półwiecza ponad 4 tys. tamtejszych księży było oskarżonych o nadużycia seksualne, a liczba poszkodowanych wyniosła 10 667 osób. Prawie połowa z nich padła ofiarą wielokrotnego molestowania.

Jesienią 2002 r. amerykańscy biskupi przyjęli zatwierdzony przez...

4063

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]