Kościół w skrócie

8 – 12 sierpnia

15.08.2016

Czyta się kilka minut

NA CENZUROWANYM

W publikowanym dorocznie przez Departament Stanu USA raporcie dotyczącym swobód religijnych na świecie, Polsce poświęcono sporo miejsca. Dokument wymienia m.in. antyimigranckie demonstracje, podczas których wznoszono hasła antymuzułmańskie i antysemickie; banery wywieszane w czasie meczów piłkarskich; wypowiedzi i zachowania polityków (m.in. Pawła Kukiza i Janusza Korwina-Mikkego). Przypomina też (powołując się na badania Pew Research Center z czerwca), że 56 proc. Polaków deklaruje negatywne nastawienie do muzułmanów, zaś 38 proc. – do Żydów.

BEZSILNI WOBEC PRZEMOCY

Filipińscy biskupi tracą nadzieję, że siłą autorytetu Kościoła uda się powstrzymać wzrastającą liczbę tzw. zabójstw pozasądowych, związanych z ogłoszoną przez nowego prezydenta kraju Rodriga Duterte wojną z kartelami narkotykowymi. Od jego zwycięstwa w majowych wyborach (podczas kampanii zapowiadał „krwawe” rządy) zginęło już ponad 600 osób uznanych za powiązanych z biznesem narkotykowym, 211 z nich zabili „niezidentyfikowani sprawcy”. „Czy z pokolenia uzależnionych od narkotyków my, Filipińczycy, nie staniemy się aby pokoleniem ulicznych morderców?” – pyta przewodniczący lokalnego episkopatu abp Socrates Villegas.

GEST WYJĄTKOWY

Franciszek przekazał 400 tys. dolarów na pomoc dla głodujących w południowoafrykańskim Lesoto, gdzie za sprawą tegorocznej suszy plony zmniejszyły się o prawie dwie trzecie. To wyjątkowa decyzja – papież rzadko wspiera rządy państw, preferując pomoc za pośrednictwem katolickich organizacji charytatywnych.

W BURCE CORAZ TRUDNIEJ

Coraz więcej miejsc w Europie rozważa wprowadzenie ograniczeń dotyczących ubioru muzułmanów. Grupa ministrów spraw wewnętrznych landów Niemiec zaapelowała m.in. o zakaz całkowitego zakrywania twarzy w miejsca ch publicznych oraz zaprzestanie honorowania podwójnego obywatelstwa. Motywując to sekularyzmem, mer francuskiego Cannes odmówił kobietom w burkach wstępu na plaże miasta. Głosy wzywające do wprowadzenia podobnych restrykcji dochodzą też ze Zjednoczonego Królestwa.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 34/2016