Korzenie

11.05.2015

Czyta się kilka minut

Okładka dodatku: Czytanie Pomorza / Fot. GETTY IMAGES
Okładka dodatku: Czytanie Pomorza / Fot. GETTY IMAGES

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku jest samorządową instytucją kultury województwa pomorskiego, której zadaniem jest upowszechnianie kultury oraz organizowanie i prowadzenie współpracy kulturalnej województwa z innymi państwami, w szczególności z basenu Morza Bałtyckiego. Instytucja realizuje zadania statutowe poprzez łączenie różnych dziedzin kultury i sztuki – muzyki, sztuk wizualnych, literatury, teatru, filmu – tworząc projekty o zasięgu międzynarodowym, ogólnopolskim i lokalnym. Pośród różnych działań NCK konsekwentnie przygotowuje i wdraża projekty wspierające kulturę regionu Pomorza. Festiwal literacki „Czytanie Pomorza” jest jednym z tych projektów.

Pomyślany został jako płaszczyzna promocji czytelnictwa i wartościowej literatury pomorskiej. Każda jego kolejna odsłona będzie budowana na podstawie innego hasła przewodniego, stanowiącego punkt wyjścia do interdyscyplinarnych działań.

Tematem pierwszej edycji „Czytania Pomorza”, zrealizowanej w 2014 r., była „Biblioteka”. Uznani pomorscy literaci opowiadali o swoich prywatnych księgozbiorach, o książkach, które cenią i które miały wpływ na ich życie. Rozmowom towarzyszył pokaz fotografii prezentujących domową bibliotekę bohatera oraz projekcja wybranego przez niego filmu, który w sposób nowatorski i świeży bazuje na materiale literackim. Fascynujące opowieści o książkach okraszone anegdotami z życia twórcy, możliwość „podpatrzenia” jego księgozbioru i obejrzenia wraz z nim jego ulubionego filmu – to propozycja, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem publiczności i przekonała o słuszności kontynuowania „Czytania Pomorza” w rozbudowanej formule.

Podtytułem drugiej edycji festiwalu uczyniliśmy „Korzenie”. Interpretując to hasło, chcemy podkreślić, że literatura jest historycznym procesem, o czym w przypadku piśmiennictwa pomorskiego szczególnie należy pamiętać. Skomplikowane dzieje wielokulturowego regionu znajdują swoje wyraźne, bardzo często bezpośrednie odzwierciedlenie w tekstach współczesnych – bez znajomości kontekstu przeszłości nie jest możliwe właściwe ich odczytanie.

Najważniejsze tematy, wokół których skupiała się i skupia literatura pomorska, są zarazem uniwersalne i aktualne. Wpisują się w szeroki kontekst kultury współczesnej, która musi reagować na niepokoje targające światem. Kiedy odżywają konflikty na tle narodowościowym i religijnym, gdy coraz częstsze są migracje – dla jednych będące szansą ucieczki, dla innych stające się problemem społecznym i mentalnym, gdy zmienia się pojęcie „domu” (niegdyś symbolu stałości i zakorzenienia, dziś mającego charakter tymczasowy i niepewny) – właśnie teraz literatura pomorska może być odczytywana jako uniwersalny zapis ludzkich losów.

Program festiwalu „Czytanie Pomorza. Korzenie” to zaproszenie do odbywanej przy pomocy różnych „środków lokomocji” podróży przez historię Pomorza i literatury pomorskiej od czasów najdawniejszych po współczesność. Do skorzystania z niego serdecznie Państwa zachęcam. ©

Lawrence Okey Ugwu
Dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 20/2015

Artykuł pochodzi z dodatku „Czytanie Pomorza