Reklama

Ładowanie...

Katolicy poparli Obamę

10.11.2008
Czyta się kilka minut
Katoliccy wyborcy zignorowali instrukcje grupy biskupów: 54 proc. z nich oddało głos na Baracka Obamę.
C

Ci hierarchowie, na których czele stoją arcybiskupi Charles Chaput i Raymond Burke, twierdzili, że sprawa aborcji jest najważniejszą kwestią w czasie kampanii wyborczej i żadna inna nie może jej przysłonić. W związku z tym dowodzili, że katolicy nie mogą głosować na kandydata "pro-choice". Choć biskupi ci są mniejszością wśród amerykańskich hierarchów, na nich skupiała się uwaga mediów - inni biskupi zachowywali milczenie lub odsyłali ludzi do wydanego przez siebie w 2007 r. dokumentu "Formowanie sumień wierzących obywateli". Milczenie większości biskupów sprawiało, że można było odnieść wrażenie, iż ci najgłośniejsi mówią w imieniu wszystkich.

Niektóre media szacowały liczbę przeciwnych Obamie biskupów na pięćdziesięciu lub więcej. Nie wierzę tym danym. Niektórzy z biskupów, którym przyklejono taką etykietkę, jedynie krytykowali Nancy Pelosi [przewodnicząca...

5134

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]