Reklama

Języki zwierząt

Języki zwierząt

23.05.2015
Czyta się kilka minut
W debacie pt. „Granice języka: małpy, oszustwa, kultura” wzięli udział światowej sławy prymatolog prof. Tetsuro Matsuzawa, językoznawczyni prof. Jolanta Antas oraz neurokognitywista dr Mateusz Hohol.
Prof. Tetsuro Matsuzawa, dr Mateusz Hohol, Łukasz Kwiatek i prof. Jolanta Antas
N

Naukowiec z Japonii, odpowiadając na pytanie o komunikację małp naczelnych w środowisku naturalnym, precyzyjnie wyjaśnił, na czym ona polega oraz jak naczelne się tym sposobem komunikacji posługują... samemu naśladując odgłosy małp.


Copernicus Festival w Krakowie!

Hasłem przewodnim drugiej edycji jest "Geniusz".


Prof. Jolanta Antas, zapytana o  sposoby komunikacji ludzi, wskazała na jeden z najważniejszych jej aspektów: gesty. Odpowiedź zademonstrowała w asyście swojego psa, podkreślając, że zwierzęta rozumieją nazwy, o ile są im przedstawiane w postaci konkretnego działania. Komunikacja z psem jest jeszcze bardziej skuteczna, kiedy posługujemy się prostymi gestami i spokojnym tonem głosu. Co ciekawe, nie jest to tylko zależność obserwowana w komunikacji ze zwierzętami. Prof. Antas twierdzi, że podczas rozmowy liczba gestów jest oznaką wysokiego zaawansowania zdolności językowych.

Dr Mateusz Hohol, odpowiadając na pytanie, do czego służy i jak powstał język, zauważył, że nie ma jednej spójnej teorii języka i w dalszym ciągu toczy się spór o to, co było pierwsze: gramatyka czy komponent znaczeniowy. Jednak dużo istotniejszym zagadnieniem jest ewolucja języka i warstwy znaczeniowej. Hohol zaznaczył, że rozpatrując to zagadnienie z  perspektywy ewolucyjnej, trzeba uwzględnić fakt istnienia neuronów lustrzanych. Istnienie tego specyficznego typu neuronów, które uaktywniają się podczas obserwacji zachowań i czynności innego osobnika, zdradza pierwotność gestu względem języka.

Więcej o prof. Tetsuro Matsuzawie czytaj w artykule Łukasza Kwiatka pt. "W poszukiwaniu małpiego rozumu"

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]