Reklama

Języki zwierząt

Języki zwierząt

23.05.2015
Czyta się kilka minut
W debacie pt. „Granice języka: małpy, oszustwa, kultura” wzięli udział światowej sławy prymatolog prof. Tetsuro Matsuzawa, językoznawczyni prof. Jolanta Antas oraz neurokognitywista dr Mateusz Hohol.
Prof. Tetsuro Matsuzawa, dr Mateusz Hohol, Łukasz Kwiatek i prof. Jolanta Antas
N

Naukowiec z Japonii, odpowiadając na pytanie o komunikację małp naczelnych w środowisku naturalnym, precyzyjnie wyjaśnił, na czym ona polega oraz jak naczelne się tym sposobem komunikacji posługują... samemu naśladując odgłosy małp.


Copernicus Festival w Krakowie!

Hasłem przewodnim drugiej edycji jest "Geniusz".


Prof. Jolanta Antas, zapytana o  sposoby komunikacji ludzi, wskazała na jeden z najważniejszych jej aspektów: gesty. Odpowiedź zademonstrowała w asyście swojego psa, podkreślając, że zwierzęta rozumieją nazwy, o ile są im przedstawiane w postaci konkretnego działania. Komunikacja z psem jest jeszcze bardziej skuteczna, kiedy posługujemy się prostymi gestami i spokojnym tonem głosu. Co ciekawe, nie jest to tylko zależność obserwowana w komunikacji ze zwierzętami. Prof. Antas twierdzi, że podczas rozmowy liczba gestów jest oznaką wysokiego zaawansowania zdolności językowych.

Dr Mateusz Hohol, odpowiadając na pytanie, do czego służy i jak powstał język, zauważył, że nie ma jednej spójnej teorii języka i w dalszym ciągu toczy się spór o to, co było pierwsze: gramatyka czy komponent znaczeniowy. Jednak dużo istotniejszym zagadnieniem jest ewolucja języka i warstwy znaczeniowej. Hohol zaznaczył, że rozpatrując to zagadnienie z  perspektywy ewolucyjnej, trzeba uwzględnić fakt istnienia neuronów lustrzanych. Istnienie tego specyficznego typu neuronów, które uaktywniają się podczas obserwacji zachowań i czynności innego osobnika, zdradza pierwotność gestu względem języka.

Więcej o prof. Tetsuro Matsuzawie czytaj w artykule Łukasza Kwiatka pt. "W poszukiwaniu małpiego rozumu"

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]