Reklama

Ładowanie...

Jedyne i niedocenione

Jedyne i niedocenione

11.01.2004
Czyta się kilka minut
W krytycznym raporcie o życiu kulturalnym w Krakowie “Żadnych złudzeń" (“TP" nr 49/03) autorzy piszą: ,,(...) do listy niewykorzystanych możliwości należałoby jeszcze dodać Muzeum Historii Fotografii, Muzeum Lotnictwa i Muzeum Przyrodnicze". Skwitowanie działalności jedynego w Polsce MHF jednym zdaniem pretensji wydaje się krzywdzące. Na jakiej podstawie autorzy sformułowali w odniesieniu do MHF w Krakowie taką opinię? Które wystawy zorganizowane przez Muzeum widzieli i recenzowali? Polecam uwadze “TP" prezentowaną aktualnie poza Muzeum wystawę “Papieski Kraków".
M

MHF jest jedynym muzeum w Polsce, gdzie fotografia i sztuka jej wytwarzania stały się wyłącznym przedmiotem badań. W zbiorach, oprócz fotografii stereoskopowych, autochromów, ambrotypii, albuminowych, na kliszach szklanych i błonach celuloidowych, znajduje się bogaty zbiór aparatów i wyposażenia pracowni fotograficznych. Podstawą instytucji państwowej działającej w obecnej postaci były zbiory MHF im. prof. Władysława Bogackiego, należącego do Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Istotną częścią gromadzonych fotografii jest dokumentacja wydarzeń historycznych i historii kultury, z których najcenniejszymi są: fotografie stereoskopowe upamiętniające oblężenie Paryża w 1871 r., wydarzenia polskiej wojny obronnej w 1939 r. oraz wizerunki miast włoskich i kolorowane albuminy krajobrazów Japonii. W posiadaniu Muzeum znajduje się zbiór pierwszych barwnych przeźroczy - autochromów z lat 1908-12 wykonanych przez Tadeusza Rzącę. Licznie reprezentowana jest fotografia krakowska: atelierowa, reportażowa i etnograficzna z najwybitniejszych zakładów działających już od połowy XIX stulecia. Od niedawna tworzona jest kolekcja współczesnej, polskiej i światowej, fotografii artystycznej. Ostatnimi nabytkami są prace m.in. Ericha Lessinga - fotografika współpracującego z agencjami Associated Press i Magnum Photos, oraz Edwarda Hartwiga - jednego z najwybitniejszych polskich fotografików, autora zarówno klasycznych pejzaży polskich, jak eksperymentów formalnych, zwłaszcza w fotografii czarno-białej. Obok klasyków fotografii artystycznej muzeum promuje młodych uzdolnionych artystów.

Spośród wielu wystaw Muzeum warto wymienić: “Jan Bułhak 1876-1955", “W kręgu Fotoklubu Polskiego i Fotoklubu Wileńskiego", “Krakowskie zakłady fotograficzne do 1914 r.", “Artysta czy rzemieślnik? Galicyjskie zakłady fotograficzne przełomu XIX i XX w.", “Edward Hartwig - retrospektywa", “Fortunata Obrąpalska - retrospektywa". Wystawa “Fotografia bez przeszłości" z lutego 2001 r. rozpoczęła cykl przedstawiający nowe tendencje najmłodszej fotografii polskiej.

Podstawowym mankamentem sytuacji polskiej fotografii jest brak zbioru dokumentującego jej obecny stan. Istnieją tylko wycinkowe kolekcje w Muzeach Narodowych we Wrocławiu i Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, na Zamku Ujazdowskim oraz duża wystawa w MHF. To skutek braku środków oraz pomysłu na zebranie reprezentatywnych prac polskich autorów, niezależnie od ich estetyki. W efekcie nie możemy ocenić tego, co posiadamy, zarówno na potrzeby publiczności, jak krytyki krajowej, nie mówiąc o prezentowaniu kompletnego obrazu polskiej fotografii fachowcom zagranicznym. Dlatego w gronie entuzjastów fotografii: Ryszard Twarowski - prezes zarządu sieci laboratoriów ProfiLab, Leszek Korzeniewski - Kodak Professional BU Manager, Mariusz Klonowski - prezes Data Logistics, Maciej Beiersdorf - dyrektor MHF w Krakowie, Andrzej Zych - Portfolio agent fotografów, Krzysztof Gierałtowski - artysta fotografik, zarejestrowaliśmy Fundację Rozwoju Fotografii.

Przy znaczącym poparciu finansowym Ministerstwa Kultury, gromadząc środki samorządowe (m.in. województwa małopolskiego) oraz społeczne i współpracując z MHF, planujemy stworzyć kolekcję polskiej fotografii współczesnej. Przeprowadziliśmy pozytywne rozmowy na temat projektu, m.in. z Januszem Foglerem, prezesem ZPAF, oraz Andrzejem Świetlikiem, przewodniczącym rady artystycznej ZPAF.

Robimy to ceniąc fachową pracę zespołu i dyrekcji MHF, gdzie wystawa miałaby być zlokalizowana.

KRZYSZTOF GIERAŁTOWSKI, artysta fotografik, członek FRF

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]