Reklama

Ja Go przedtem nie znałem

Ja Go przedtem nie znałem

16.01.2005
Czyta się kilka minut
Chodząc po kolędzie, spotykałem ludzi, którzy określali się jako poszukujący. Przyjmowali księdza, bo taka jest tradycja albo czynili uprzejmość wobec wierzącej matki czy żony. Niestety, gdy pytałem o drogę ich poszukiwań, najczęściej nie potrafili nic powiedzieć. Stali w miejscu, a etykietka poszukujących uzasadniała ich duchowe i intelektualne lenistwo oraz pozwalała zachować bezpieczny dystans wobec Boga i Kościoła.
-

---ramka 344323|prawo|1---Przeciwieństwem takiej postawy jest Jan Chrzciciel - człowiek prawdziwie poszukujący. Pomyślałem o tym, gdy w dwóch króciutkich fragmentach jego świadectwa przytoczonych przez Jana Ewangelistę przeczytałem słowa: “Ja Go przedtem nie znałem". W pierwszym odruchu pomyślałem: “Jak to, nie znał Jezusa? Już podczas nawiedzenia, w łonie Elżbiety nienarodzony Jasiu poruszył się z radości, wyczuwając dopiero co poczętego Jezusa. Niemożliwe, by później nie spotkał kuzyna, skoro ich matki tak dobrze się znały. Jan był przecież głosem zapowiadającym nadejście Tego, który go »przewyższał godnością, bo był wcześniej od niego«. Sam przecież twierdził, że Bóg mu powiedział, iż ten, nad którym ujrzy postać gołębicy, chrzcić będzie Duchem Świętym. Jak to Go nie znał, skoro widząc nad Jordanem nadchodzącego Jezusa, zawołał: »Oto Baranek Boży«"?

...

2792

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]