Reklama

Inaczej niż zwykle

Inaczej niż zwykle

18.07.2007
Czyta się kilka minut
Kilka dni temu Sejm uchwalił ustawę zakazującą handlu w 12 dni świątecznych; chodzi o Nowy Rok, święta Wielkanocne, 1 i 3 maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, Boże Ciało, 15 sierpnia, Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości oraz święta Bożego Narodzenia. Ustawa dotyczy przede wszystkim zakazu handlu w dużych sieciach sklepów oraz w hipermarketach i ma, jak chcą jej twórcy, ułatwić przeżywanie świąt przez ludzi tam zatrudnionych. Przy tej okazji o sens świętowania pytamy duszpasterza i przeora wrocławskiego klasztoru dominikanów.
„Jako ciąg dalszy niedzielnej Ewangelii polecam wszystkim, aby koniecznie pobyli ze sobą” / fot. KNA-Bild
A

ARTUR SPORNIAK: - Czym jest świętowanie?

O. ANDRZEJ KONOPKA: - Rozmawiałem kiedyś z kobietą samotnie wychowującą dzieci. Mówiła, że w niedziele zwykle organizuje im piknik na wrocławskich Bielanach, gdzie znajduje się sieć hipermarketów. Dla niej jest to optymalne rozwiązanie: dzieci mają różne atrakcje, a ona przy okazji robi zakupy na cały tydzień. Rozumiem ją i nie mam zamiaru potępiać faktu, że w centrum ich świętowania są Bielany.

Wkrótce po tej rozmowie zostałem skierowany z Wrocławia do pracy w odzyskanym przez dominikanów po kilku wiekach klasztorze w Sandomierzu. Tam na niedzielnych Mszach zobaczyłem ludzi odświętnie ubranych. To rzucało się w oczy: mężczyźni obowiązkowo w garniturach i białych koszulach. Oni borykali się z podobnymi problemami jak ludzie we Wrocławiu, może jedynie tempo życia było tam trochę inne. Po Mszy przed...

9692

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]