Reklama

Gorączka wirtualnego złota

Gorączka wirtualnego złota

26.02.2018
Czyta się kilka minut
Jedni traktują je tylko jako narzędzie spekulacji. Dla innych to ucieleśnienie marzeń o wolności w epoce internetu. Czym są kryptowaluty i skąd się wzięły?
Inspirowana kryptowalutami ekspozycja „bitcoinowej wanny”, Los Angeles, 15 lutego 2018 r. GABRIEL OLSEN / GETTY IMAGES
P

Pierwsze monety w historii cywilizacji miały wytłoczone dwie informacje: ile kruszcu zawierają i jaki król gwarantuje tę zawartość. W przeciwieństwie do sztab metalu nie trzeba było ich ważyć przy każdej transakcji ani obawiać się, że są fałszywe. Ich zawartość była poświadczona przez władzę.

Pieniądz pozwolił łatwo wymieniać jedne rzeczy na drugie oraz przechowywać majątek. Umożliwił integrację i współpracę obcych, nieufających sobie i mieszkających daleko od siebie ludzi. Dla użytkownika jego wartość była umowna – według historyka Yuvala Noah Harariego miała źródło w zbiorowej wyobraźni. Człowiek wierzył, że kawałek metalu ma określoną wartość, bo jego sąsiad w to wierzył. Sąsiad wierzył, bo wiarę tę podzielali król i kapłani, którzy zbierali podatki w tym metalu. Za ich niepłacenie grozili karą: więzieniem lub piekłem. Pieniądz wytwarzał i wymuszał zaufanie.

...

14343

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]