Reklama

Godność chińskiej zupki

18.07.2022
Czyta się kilka minut
GRAŻYNA MAKARA
C

Cztery złote, mniej więcej, wynosi koszt surowców niezbędnych, by zrobić kryzysowy ramen według przepisu opublikowanego parę dni temu w „New York Timesie”. Artykuł, w którym przepis się znalazł, powinien wzbudzić żywe zainteresowanie również w nadwiślańskich kręgach abonentów tej globalnej gazety. Oto „Dziewiętnaście łatwych i tanich pomysłów na kolację w czasach inflacji” okazuje się prawie w całości wykonalne także dla nas, wędrujących po bokach trójkąta Biedronka–Żabka–bazarek.

Dlaczego akurat dziewiętnaście? Sądzę, że miało być ich dwadzieścia, poradniki i utylitarna literatura nadal operują pełnymi dziesiątkami. Być może stażysta, któremu polecono dokonać szybkiej selekcji z przepastnego archiwum sekcji kulinarnej, był roztargniony i dopiero redaktor prowadzący zrobił drakę: „Co na tej liście robi potrawka z resztek wczorajszego homara?!”. „Podmieńmy na paluszki krabowe i...

5738

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]