Reklama

Generał prezydenem

01.06.2009
Czyta się kilka minut
Jedni twierdzą, że wybór Wojciecha Jaruzelskiego na prezydenta był korzystny dla wychodzenia z komunizmu. Inni - że gdyby Jaruzelski przepadł, historia III RP potoczyłaby się lepiej. Pewne jest jedno: sposób, w jaki Jaruzelski został prezydentem, przetrącił mu polityczny kręgosłup.
T

Trudno o lepszy przykład pyrrusowego zwycięstwa niż wybór Wojciecha Jaruzelskiego na prezydenta PRL 19 lipca 1989 r. Nie z powodu symbolicznej większości jednego głosu, jakim to nastąpiło, ale z uwagi na fakt, że głos ten oddał 79-letni senator Stanisław Bernatowicz z Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. Był to jedyny z 260 parlamentarzystów Solidarności, który zagłosował wprost na generała. Jednak gdyby nie zachowanie jego 17 kolegów, którzy oddali głosy nieważne lub nie wzięli udziału w głosowaniu, Jaruzelski nie zostałby prezydentem. W ten sposób - dzięki grupie swych dotychczasowych przeciwników, w której główną rolę odegrał senator Andrzej Wielowieyski - ostatni komunistyczny dyktator otrzymał szansę, by stać się jednym z "ojców" polskiej demokracji.

"Bo się układ rozleci"

Generał potrafił skorzystać z tej okazji...

9367

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]