Film, który wstrząsa sumieniami. Watykańska nagroda dla Agnieszki Holland

Jak się dowiaduje „Tygodnik”, jury festiwalu „Tertio Millenio” miało świadomość zarzutów i kampanii oszczerstw, z jaką twórcy „Zielonej granicy” spotykają się w Polsce ze strony rządu i części opinii publicznej.

26.09.2023

Czyta się kilka minut

Beata Zawrzel/REPORTER

„Zielona granica” Agnieszki Holland będzie pokazana w Watykanie. Projekcja, z udziałem reżyserki Agnieszki Holland i innych twórców filmu, odbędzie się 13 listopada w Palazzo San Carlo, gdzie mieści się Filmoteka Watykańska, na rozpoczęcie tegorocznej, 27. edycji festiwalu filmowego „Tertio Millenio”. 

Pokaz poprzedzi wręczenie polskiej reżyserce nagrody pozakonkursowej festiwalu, przyznawanej filmowi, który „potrafił najbardziej wstrząsnąć sumieniami i najlepiej podjąć temat poszukiwania sensu życia, rozświetlając cienie i światła ludzkiej duszy” – mówi komunikat organizatorów. 

Festiwal filmowy „Terzio Millenio” powstał w 1997 r. z inicjatywy Jana Pawła II. Patronują mu dwie watykańskie dykasterie (ds. kultury i komunikacji), Konferencja Episkopatu Włoch i Urząd Miasta Rzymu. Jego zadaniem było promowanie filmów, które poruszają tematy związane z duchowością, dialogiem międzykulturowym i międzyreligijnym.  Od 2017 roku jest festiwalem konkursowym, w ramach którego przyznawane są nagrody dla najlepszego filmu fabularnego i trzech finalistów filmów krótkometrażowych związanych z tematyką festiwalu.

Jak się dowiaduje „Tygodnik”, festiwalowe jury miało świadomość zarzutów i kampanii oszczerstw, z jaką twórcy filmu spotykają się w Polsce ze strony rządu i części opinii publicznej. Nagradzając film Agnieszki Holland, doceniło jego wyraz artystyczny i przesłanie, zgodne z dotychczasowym nauczaniem papieży na temat uchodźców i imigrantów. 

Organizatorzy mają nadzieję, że film obejrzy także papież Franciszek, który w poprzednich latach spotykał się z niektórymi laureatami nagrody wręczanej w dniu otwarcia festiwalu. Czy tak się stanie, będzie jednak wiadomo dopiero na kilka dni przed uroczystością.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”, akredytowany przy Sala Stampa Stolicy Apostolskiej. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium  konsorcjum ICoN, zrzeszającego największe włoskie uniwersytety. Autor i… więcej