Reklama

Europa: między zwątpieniem i odnową

Europa: między zwątpieniem i odnową

16.11.2015
Czyta się kilka minut
Jesteśmy znów uczestnikami wojny cywilizacji. Znów, gdyż zimna wojna przed 1989 r. też była konfliktem wartości: świata wolnych ludzi ze światem ludzi zniewolonych. Ale dziś aktorów jest więcej.
Dwa dni po zamachu, 15 listopada 2015 r. Fot. Daniel Ochoa de Olza / AP / EAST NEWS
G

Gdy 11 września 2001 r. uprowadzone przez terrorystów samoloty uderzyły w wieże World Trade Center, rząd USA ogłosił stan wojny, za którym poszedł atak na Afganistan i następnie Irak. Sojusznicy Ameryki nie ograniczyli się do składania kwiatów po ambasadami USA, lecz udzielili wsparcia politycznego i wojskowego. Po raz pierwszy w historii zastosowano artykuł 5. traktatu NATO. Dyskusje o samych zamachowcach i „dziurach” w systemie bezpieczeństwa wewnętrznego Ameryki stały się wtórne wobec wojny z terroryzmem.

W miarę jej upływu wygrana wojna w Afganistanie i Iraku okazała się jedynie wstępem do przegranego pokoju: Amerykanie nie byli w stanie doprowadzić do stabilizacji, a ich wahania i ograniczanie obecności wojskowej tworzyły jedynie przestrzeń – polityczną i geograficzną – dla nowych konfliktów. Zaś solidarność Europy z Ameryką zamieniała się w bezpardonową krytykę...

12727

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Poglądy autora wydają mi sie rozsądne, podobnie jak jego trzeźwa ocena i rozpoznanie zagrożenia. Jednak niecierpliwie czekam na jakaś rzeczową polemikę PT Czytelników. Tym bardziej, że nasz rząd, słyszę, widzi problem inaczej.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]