Reklama

ECS zaprasza do lektury

ECS zaprasza do lektury

06.12.2016
Czyta się kilka minut
W 35. rocznicę stanu wojennego warto sięgnąć po książki. Ich lektura nie tylko pozwala rozpoznać kontekst tych dramatycznych wydarzeń, ale i spojrzeć na sprawę szerzej. Prezentujemy nasze wydawnictwa.
A

Anna Machcewic „Bunt. Strajki w Trójmieście. Sierpień 1980”
Książka, która ukazała się w 35. rocznicę Sierpnia ’80 – uhonorowana Nagrodą im. Jana Długosza – to pierwsza pełna opowieść o tym wielkim strajku. Choć jego centrum znajdowało się w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, a akcja rozgrywała się w określonym miejscu i czasie, nie jest to historia lokalna. Te same hasła i postulaty podjęli protestujący w Szczecinie, Elblągu, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, na Śląsku i w dziesiątkach innych miejsc w całej Polsce. „Bunt” łączy w sobie elementy reportażu, opowieści historycznej i analizy społecznej. Relacje świadków splatają się z informacjami pochodzącymi z często mało znanych materiałów źródłowych. Machcewicz szuka nowych perspektyw, aby spojrzeć na tylko pozornie dobrze w Polsce znany temat. „Bunt” pozwala zrozumieć, w jaki sposób niezgoda połączyła grupy nieznanych sobie ludzi. Jak doprowadziła do podpisania w świetle kamer porozumienia, w którym zmuszono władze komunistyczne do ustępstw. To wszystko sprawia, że „Bunt” czyta się jak pasjonującą powieść.

Marta Marcinkiewicz „Ośrodki odosobnienia 1981–1982”
Dla wielu internowanych czas odosobnienia był ciężką szkołą życia, traumą, której nigdy nie udało im się zapomnieć. Darłówek, Jaworze, Wierzchowo Pomorskie i Głębokie – to tylko cztery spośród ponad 70 ośrodków odosobnienia, które działały w różnych okresach stanu wojennego. Miejsca dość długo owiane tajemnicą, ciekawe o tyle, że każde z nich przeznaczono dla innego środowiska, jak chociażby ośrodek odosobnienia w Głębokiem, gdzie przetrzymywano internowanych byłych prominentów partyjnych, z byłym pierwszym sekretarzem KC PZPR Edwardem Gierkiem na czele. Autorka opisuje nie tylko sposób funkcjonowania ośrodków odosobnienia, lecz także życie codzienne internowanych, dostrzega ich emocje i nastroje, nadzieje i rozterki. Porusza zagadnienia współpracy i zabiegów operacyjnych prowadzonych w ośrodkach odosobnienia przez SB, opisuje także grę władzy z internowanymi, jak i społeczeństwem, poddawanym oddziaływaniom propagandowym.

Marcin Boryczko, Krzysztof Frysztacki, Maria Mendel, Anna Michalska „Solidarnie przeciw biedzie”
Na koniec warto zwrócić uwagę na tytuł, który nie jest bezpośrednio związany z wydarzeniami sprzed 35 lat, ale zdaje się pomostem łączącym współczesność i początek lat 80. XX wieku. Spoiwem jest bieda – upadlająca i wykluczająca, rozbijająca społeczny solidaryzm. Książka „Solidarnie przeciw biedzie” jest dziełem badaczy zagadnienia ubóstwa. To pasjonująca próba analitycznego opisu fenomenu biedy. ©

ARTUR ROGOŚ jest pracownikiem Wydziału Myśli Społecznej w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]