Reklama

Dzieci śmieci

Dzieci śmieci

06.07.2015
Czyta się kilka minut
Nie wiem, co dla prekariatu może zrobić Kościół. Dla proletariatu miał – przynajmniej przez jakiś czas – księży robotników. Ale księża prekariusze?
P

Prekariat „składa się z wielości ludzi znajdujących się w niepewnej sytuacji, żyjących jedynie skrawkami życia, nieustannie zmieniających tymczasowe zatrudnienie, wyłączonych poza narrację o rozwoju zawodowym. Prekariat obejmuje miliony sfrustrowanej, wykształconej młodzieży, której nie podoba się to, co ma przed sobą; miliony sponiewieranych kobiet w przytłaczających zawodach; rosnącą liczbę ludzi naznaczonych jednym kryminalnym występkiem na resztę swojego życia, miliony osób uznanych za »niepełnosprawnych« oraz setki milionów migrantów na całym świecie. Są mieszkańcami [denizens]; dysponują zakresem praw społecznych, kulturowych, politycznych i ekonomicznych znacznie węższym niż otaczający ich obywatele [citizens]”. Tak brytyjski badacz zjawisk społecznych i ekonomista Guy Standing w książce „Prekariat. Nowa niebezpieczna klasa” (PWN 2014) charakteryzuje tę...

4197

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

altance z Ogródków Działkowych. I za te 1300 zł. utrzymujący siebie, żonę i dzieci. Niniejszym pozdrawiam sponiewieranego Lemańskiego. Więcej takich nie będzie po lekcji jakiej swoim najemnikom udzielili zawodowi katolicy, funkcjonariusze vatykanu.

Jeśli człowiek zamierza przetrwać musi żyć bardziej ekologicznie. Produkcja i przetwarzanie żywności i innych dóbr z naciskiem na ekologię raczej aniżeli na maksymalny zysk wymaga większej liczby ludzkich rąk, ale i solidnego myślenia także. To jest opcja na przyszłość. Na dziś wystarczy aby nasz kraj funkcjonował jakoś tak jak Niderlandy. Kraj ten robi wrażenie przeludnionego, a mimo to bezrobocie tam niewielkie. Zresztą wielu naszych ziomków znajduje tam zatrudnienie, głównie zresztą przy ciężkiej, fizycznej pracy. A poza tym mieliśmy w ostatnim ćwierćwieczu wielkiego pecha, który towarzyszył naszej wolności. Chiny na nasze nieszczęście otwarły się na świat i to raczej tam, a nie w Europie postkomunistycznej produkuje się większość światowych dóbr.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]