Reklama

Dylematy dojrzewania

Dylematy dojrzewania

25.04.2022
Czyta się kilka minut
FOT. PIXABAY
N

Naturalnej selekcji podlegają nie tylko fizyczne cechy organizmów, również ich zachowania oraz tzw. historie życiowe – czyli to, co ma związek z tempem dorastania i życia, a także sposobem płodzenia potomków. Różnice w tym zakresie mogą być kolosalne: samice orangutanów produkują jedno młode co 7-8 lat, a osiągnięcie dojrzałości płciowej zajmuje im półtorej dekady, podczas gdy królowe pszczół żyją kilka lat i potrafią składać ponad tysiąc jajeczek dziennie. Płodzić mniej dzieci, ale o większych rozmiarach, czy raczej więcej mniejszych – a może opóźnić reprodukcję i zainwestować w siebie, by w przyszłości skuteczniej się rozmnożyć? Przed takimi dylematami staje wiele organizmów.

Są wśród nich także łososie zamieszkujące Morze Barentsa, których historie życiowe zmieniają się pod wpływem działalności człowieka. Jak ustalili Yann Czorlich i współpracownicy, intensywne połowy ryb, na których żerują łososie, sprawiają, że łososiom bardziej opłaca się skracać dzieciństwo i szybciej zacząć się rozmnażać. Jednak sezonowe połowy samych łososi mają odwrotny efekt – ponieważ do większości używanych sieci trafiają mniejsze osobniki, to opóźnianie rozrodu i osiąganie większych rozmiarów czasem tym rybom się opłaca. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]