Reklama

Ładowanie...

Do siego roku

27.12.2021
Czyta się kilka minut
N

Na Nowy Rok przybywa dnia o barani skok. To naprawdę dużo. Wystarczy policzyć do sześćdziesięciu, by się o tym przekonać. Pozostając w fotelu, potrafimy z naszej malutkiej Ziemi przenieść się do najdalszych krańców Wszechświata, jeśli takowe istnieją, a po drodze zatrzymać się u sąsiada Jowisza albo u Marsa. Posiadamy też dar bilokacji i w tym samym czasie gościć u Wenus i powłóczyć się po gwiazdozbiorze Asusa, czyli Rajskiego Ptaka. To zastanawiające, że ciała niebieskie upodobały sobie łacinę i w tym języku nam się przedstawiają, np. taki Canis Maior to Wielki Pies, Cetus, króciutka nazwa, a oznacza Wieloryba, albo Aries, czyli Baran, Dorado to nie dorada, znajoma z restauracji, ale z akwarium i bajki, czyli Złota Ryba, mamy też Virgo, czyli Pannę. Te łacińskie nazwy ciał niebieskich są jak najbardziej na miejscu, w końcu o niebo chodzi, a tam jak wiadomo rozmawia się, przynajmniej...

2830

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]