Reklama

Dni Judaizmu 2017

Dni Judaizmu 2017

16.01.2017
Czyta się kilka minut
Na Dni Judaizmu zostały wybrane słowa z Księgi Jeremiasza, rozdział 20, początek wersu 7.

​Jest kilka tłumaczeń tych słów: „uwiodłeś mnie Panie, a ja pozwoliłem się uwieść” (Biblia Tysiąclecia); „namówiłeś mię Panie! a dałem się namówić” (Biblia Warszawska). Gdy spojrzymy na ten wers w tłumaczeniach angielskich, czytamy: „O Panie, uwiodłeś mnie, i jestem uwiedziony”. W starszym przekładzie anglojęzycznym pojawia się zaskakujący dla zwykłego czytelnika zwrot: „O Panie, zwiodłeś mnie (deceive), a ja dałem się zwieść”. Gdzie indziej: „O Panie, oszukałeś mnie, a ja dałem się oszukać”.
Ważne są nie tylko te pierwsze słowa, ale również ich rozwinięcie, o którym organizatorzy Dni Judaizmu już nie wspominają: „pochwyciłeś mnie i przemogłeś”. W oryginale użyte jest tu słowo hebrajskie (w czasie przeszłym) pita, co oznacza skusić, uwieść, zwodzić, nęcić, wabić. Słowo pita pojawia się w rozdziale z Księgi Rodzaju, gdzie jest mowa o wężu kuszącym...

3089

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

W Warszawie dziań Judaizmu już się odbył. Impreza była zamknięta, szary chrześcijanin czy żyd nie miał na nią wstępu!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]