Reklama

Ładowanie...

Deepfake na wojnie: sfałszowane nagrania z Zełenskim i Putinem

19.03.2022
Czyta się kilka minut
Odkąd pojawiła się ta technologia, eksperci wieszczyli, że może posłużyć do tworzenia zupełnie nowej generacji fake newsów i siania dezinformacji.
Kadr ze sfałszowanego przemówienia Wołodymyra Zełenskiego (deepfake) / źródło: YouTube
S

Szesnastego marca wojna się skończyła. Najpierw prezydent Zełenski wezwał ukraińskich żołnierzy do poddania się. Kilka godzin później Władimir Putin ogłosił, że „udało się osiągnąć pokój z Ukrainą”. Oba nagrania jak burza rozeszły się na Twitterze, Facebooku, Telegramie i rosyjskim VKontakte.

Wojna, niestety, toczy się dalej. Oba nagrania były fałszywe. To jeden z pierwszych odnotowanych przypadków wykorzystania w realnym konflikcie tzw. deepfake’ów – nagrań zmanipulowanych w taki sposób, by w usta prawdziwych osób wkładać słowa, których nigdy nie wypowiedziały. Ukraińcy już wcześniej ostrzegali, że Rosjanie przygotowują podobne nagrania z „udziałem” ich prezydenta. 2 marca ukraińskie Centrum Koordynacji Strategicznej podało, że zgodnie z jego informacjami wkrótce w sieci może pojawić się nagranie, w którym Zełenski ogłasza ukraińską kapitulację.

Dziecinna prowokacja,...

8346

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/atak-na-ukraine

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]