Reklama

Dante i pragnienie szczęścia

Dante i pragnienie szczęścia

29.03.2021
Czyta się kilka minut
W najnowszym holenderskim tłumaczeniu „Boskiej komedii” z ósmego kręgu piekielnego zniknął prorok Mahomet.
W

W tym szczególnym momencie dziejowym, naznaczonym wieloma cieniami, sytuacjami, które upodlają ludzkość, brakiem zaufania i perspektyw na przyszłość, postać Dantego, proroka nadziei i świadka ludzkiego pragnienia szczęścia, może wciąż dać nam słowa i wzorce, które staną się impulsem do naszej wędrówki” – zachęca Franciszek w liście apostolskim „Candor lucis aeternae” wystosowanym z okazji 700. rocznicy śmierci Dantego Alighieri, autora „Boskiej komedii”.

Próby nowego odczytania arcydzieła Dantego mają miejsce i bez apeli papieskich. W najnowszym holenderskim tłumaczeniu, które ukazało się 1 marca, z ósmego kręgu piekielnego zniknął prorok Mahomet. Tłumaczka Lies Lavrijsen wyjaśnia, że zdecydowała się na taką ingerencję, żeby nie urażać czytelników-muzułmanów, którzy stanowią znaczną część holenderskiego społeczeństwa. ©℗

907

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]