Reklama

Dante i pragnienie szczęścia

Dante i pragnienie szczęścia

29.03.2021
Czyta się kilka minut
W najnowszym holenderskim tłumaczeniu „Boskiej komedii” z ósmego kręgu piekielnego zniknął prorok Mahomet.
W

W tym szczególnym momencie dziejowym, naznaczonym wieloma cieniami, sytuacjami, które upodlają ludzkość, brakiem zaufania i perspektyw na przyszłość, postać Dantego, proroka nadziei i świadka ludzkiego pragnienia szczęścia, może wciąż dać nam słowa i wzorce, które staną się impulsem do naszej wędrówki” – zachęca Franciszek w liście apostolskim „Candor lucis aeternae” wystosowanym z okazji 700. rocznicy śmierci Dantego Alighieri, autora „Boskiej komedii”.

Próby nowego odczytania arcydzieła Dantego mają miejsce i bez apeli papieskich. W najnowszym holenderskim tłumaczeniu, które ukazało się 1 marca, z ósmego kręgu piekielnego zniknął prorok Mahomet. Tłumaczka Lies Lavrijsen wyjaśnia, że zdecydowała się na taką ingerencję, żeby nie urażać czytelników-muzułmanów, którzy stanowią znaczną część holenderskiego społeczeństwa. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Historyk starożytności, który od badań nad dziejami społeczno–gospodarczymi miast południa Italii przeszedł do studiów nad mechanizmami globalizacji. Interesuje się zwłaszcza relacjami...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

A jednak! Jeśli czujesz się poszturchiwany i wyśmiewany, to nie pomogą skargi, błagania ani podlizywanie się, tylko trafnie dobrane i jasno wyrażone argumenty. Żadne tam nowe odkrycie [https://www.tygodnikpowszechny.pl/comment/33845#comment-33845] i nie narzekajmy na nowy przekład, bo być może niedługo jakiś nowy kalif Omar ogłosi, ze czytanie jakichkolwiek książek poza jedną to strata czasu albo i co gorszego.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]