Reklama

Dajcie mi szansę!

Dajcie mi szansę!

15.05.2005
Czyta się kilka minut
Głosowanie to obowiązek obywatelski, ale ja mam też obowiązki wobec siebie, a jednym z nich jest roztropne podejmowanie decyzji i podejmowanie odpowiedzialności za podjęte decyzje. Kiedy idę głosować (w każdych wyborach, ale zwłaszcza w parlamentarnych), wybieram nie tyle partię, ile przyszłą władzę. Chcę zatem wiedzieć, jaki będzie nie tyle program danej partii, bo z tego niewiele wynika, skoro nie znam składu rządzącej koalicji, ale przyszłego rządu.
Z

Zaś iżbym to wiedział, niezbędna jest wiedza na temat koalicji, która utworzy przyszły rząd. Jak wiemy, wiedzę taką znacznie ułatwiają wybory większościowe czy chociażby proporcjonalno-większościowe, jak przy ordynacji francuskiej, ale ordynacji wyborczej już się przed tymi wyborami nie da w Polsce zmienić. A zatem to, czego domagam się od polityków, to obliczalność w tworzeniu koalicji, a nie całkowite zdanie się na arytmetykę wyborczą.

Dotychczas słyszymy głosy, które świadczą o tym, że arytmetyka wyborcza ma zatryumfować. Raz już w historii arytmetyka wyborcza doprowadziła do tego, że partie polityczne zakpiły sobie ze swojego elektoratu, a mowa o rządzie utworzonym przez Hannę Suchocką, kiedy to Unia Wolności, na którą wówczas głosowałem, zawarła koalicję z ZChN, na które specjalnie nie głosowałem. Zresztą zwolennicy ZChN, a wówczas oznaczało to niemal na...

2840

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]