Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Czasy dla świadków

Czasy dla świadków

15.04.2008
Czyta się kilka minut
Jeśli przez sekularyzację rozumieć odchodzenie od religii w miarę poprawy sytuacji życiowej, to o Kościół polski możemy być spokojni. A nie powinniśmy.
O

Optymistyczny" - tak brzmi powracające jak mantra słowo, którym specjaliści określają omawiany dwa tygodnie temu na łamach "TP" raport o religijności Polaków, przygotowany przez socjologów związanych z Centrum Myśli Jana Pawła II. Z badań miałoby wynikać, że sekularyzacja w Polsce nie przebiega według wzorców, których doświadczył Zachód. Dariusz Karłowicz w czasie konferencji prezentującej raport stwierdził wręcz, że Polska sfalsyfikowała teorię sekularyzacji. Chodzi o powstały na bazie doświadczeń Europy Zachodniej model, który można streścić tak: im wyższa jakość życia, tym niższe zaangażowanie w religię. Autorzy raportu dowodzą, że choć w Polsce poziom życia się podnosi, do sekularyzacji nie doszło - wskaźniki religijności, choć nieco spadają, to nie tak dramatycznie, jak to miało kiedyś miejsce w Niemczech czy Irlandii.

Polska odnalazła najwyraźniej...

15720

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]