Co się dzieje w martwym mózgu
Co się dzieje w martwym mózgu
Badania na modelach zwierzęcych mają ograniczenia, a eksperymentowanie na funkcjonującym ludzkim mózgu jest przeważnie wykluczone ze względów etycznych. Dlatego w celu poznania natury chorób neurologicznych i zaburzeń psychicznych oraz opracowania efektywnych metod ich leczenia często prowadzi się badania mózgu post mortem.
Aby sprawdzić ograniczenia tej metody, Fabien Dachet z zespołem porównali cechy tkanek pobranych od pacjentów neurologiczych podczas operacji oraz od osób zmarłych. W „Scientific Reports” donoszą, że w tych drugich dochodziło do specyficznej zmiany aktywności niektórych genów. Nasila się zwłaszcza transkrypcja genów komórek glejowych, pełniących w mózgu funkcje „porządkowe”. W efekcie komórki te gwałtownie się rozrastają. Nie powinno to dziwić: umierające z braku tlenu i glukozy neurony rozsiewają wiele zanieczyszczeń, które glej jeszcze przez...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]