Reklama

Ładowanie...

Ciszej z tymi modłami!

w cyklu STRONA ŚWIATA
04.06.2021
Czyta się kilka minut
Władze Arabii Saudyjskiej nakazały imamom, by przyciszyli o dwie trzecie głośniki, przez które wołają z minaretów wiernych, i by używali ich wyłącznie do wezwań modlitewnych.
Minaret na meczecie Namira, w pobliżu Mekki / FOT. MUSTAFA OZER / AFP / EAST NEWS
S

Stosowny okólnik rozesłało pod koniec maja po meczetach ministerstwo od spraw wiary i przewodzący mu Abdullatif ibn Abdulaziz al-Szejk. Wyjaśnił, że postanowił wydać walkę modlitewnym decybelom z powodu rozlicznych skarg poddanych saudyjskiego królestwa. Rodzice narzekają, że nieustanne nawoływania do modlitwy i nadawane przez głośniki modły budzą małe dzieci, a hałas wprawia je w stan chronicznego niepokoju. Skarżą się też ludzie chorzy i w podeszłym wieku, że odgłosy dobiegające ze świątyń zakłócają im zasłużony odpoczynek, oraz zwykli mieszkańcy domów i mieszkań, położonych w sąsiedztwie meczetów.

Powaga Świętej Księgi

Przychylając się do ich życzeń minister nakazał, by głośniki na meczetowych minaretach wyciszyć do jednej trzeciej mocy i nadawać przez nie wyłącznie wezwania do modlitwy – azan i ponaglenie iqamat, wygłaszane tuż...

7954

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]