Reklama

Chorobliwe porody

Chorobliwe porody

03.04.2017
Czyta się kilka minut
Przyspieszanie akcji porodowej, wysoki odsetek cesarskich cięć (aż 43 proc.), nadużywanie badań bez wyraźnych wskazań medycznych – to tylko niektóre uwagi dotyczące opieki okołoporodowej w Polsce opublikowanego raportu fundacji Rodzić po Ludzku.
S

Sytuację sprawdzono w ponad 360 oddziałach położniczych.

O tym, że opieka okołoporodowa w Polsce wciąż pozostawia wiele do życzenia, mówią nie tylko pojawiające się co rusz głosy samych rodzących, lecz także doniesienia o odstępstwach od zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia. Np. porodów ze stymulowaną akcją skurczową nie powinno być więcej niż 10 proc., podczas gdy w Polsce odsetek ten wynosi 25 proc.

O to, by poród przebiegał w godnych warunkach, z poszanowaniem intymności kobiet i ich najbliższych, walka trwa od lat. „Chodzi o to, by nie nadużywać przestarzałych procedur, np. nacięcia krocza, trzymania kobiety na wznak na łóżku, odcinania od aktywności, możliwości wchodzenia do wanny, widzenia z bliskimi itd.” – mówiła w rozmowie z „Tygodnikiem” Anna Otffinowska, psycholożka, założycielka i była szefowa fundacji Rodzić po Ludzku, wypowiadając się na temat wywalczonych kilka lat temu, a teraz zagrożonych wprowadzeniem przez rząd nowych przepisów, standardów opieki okołoporodowej.

Główny problem to wciąż medykalizacja: podłączanie kobiet do kroplówek bez uzasadnienia, obecność lekarzy przy niemal każdym porodzie, mnożenie badań. „Ciąża to nie choroba” – zdanie to zdążyło już w Polsce trafić pod strzechy. Ale – jak widać nie tylko z raportu Rodzić po Ludzku – nie pod strzechy wszystkich polskich szpitali. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]