Reklama

Centralizacja i kultura polityczna

Centralizacja i kultura polityczna

07.12.2003
Czyta się kilka minut
Wicepremier nie zdążył z ustawą, a my dzięki temu nie będziemy płacili w wielu miastach Polski za parkingi, chociaż nie wiadomo, czy jest się z czego cieszyć, bo samorządy nie będą miały pieniędzy na naprawy ulic, a zaparkować będzie bardzo trudno, bo tłumy będą chciały skorzystać z okazji. Jest to jednak przykład horrendalnej centralizacji, która stale się powiększa w Polsce mimo wprowadzania samorządów lokalnych i niekończących się rozważań na ich temat. Dlaczego samorządy nie mogą decydować o opłatach parkingowych bez odpowiedniej ustawy? Dlatego, że ich władza jest bardzo niewielka, a państwo chce jak najwięcej zachować dla siebie.
W

Wiadomo od dawna, że tak postępuje tylko niemądre państwo, bowiem po prostu - co widać na powyższym przykładzie - żadne państwo nie jest w stanie zapanować nad tysiącami takich i podobnych problemów. Ponadto nie powinno nawet chcieć nad nimi panować, bo po co mu taka władza. Otóż jednak w Polsce nawet taka władza jest dla rządzących atrakcyjna, bo stwarza możliwość tworzenia dodatkowych stanowisk oraz ewentualnie najrozmaitszych zleceń i kontraktów. Jednak znacznie ważniejszy jest fakt, że w ten sposób władza obejmując centralizacją wszystkie dziedziny życia, praktycznie uniemożliwia rozwój demokracji oraz politycznej kultury.

Kultura polityczna to bowiem zestaw obyczajów i zachowań, jakich w żaden sposób nie da się wprowadzić odgórnie, a jakie rodzą się stopniowo i tylko dzięki praktyce. Im bardziej obywatele są zaangażowani w podejmowanie decyzji...

2661

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]