Reklama

Ładowanie...

CD-rom pod strzechą

04.05.2003
Czyta się kilka minut
Pierwsze dni kampanii referendalnej przyniosły wiele: przygotowano raport o konsekwencjach przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Opublikowano dane na temat wykupu ziemi przez obcokrajowców. Prezydent RP rozpoczął prounijną kampanię. W Olsztynie nieznani sprawcy skradli z Urzędu Wojewódzkiego egzemplarz Traktatu Akcesyjnego. Uznano to za przejaw zainteresowania i nie wezwano policji. Dzieje się dużo. Pytanie, czy z sensem.
O

Ostatnie badania OBOP wykazują, że 78 proc. Polaków deklaruje, że na pewno, lub raczej na pewno, weźmie udział w unijnym referendum, zaś poparcie dla UE wzrosło do 71 proc. Instytut Spraw Publicznych ostrzega jednak, że Polacy oszukują w przedwyborczych sondażach. Walka toczy się więc nie tylko o europejskie „tak”, ale po prostu o ważność referendum. Chcą tego i zwolennicy, i przeciwnicy integracji. Jedni i drudzy zapewniają, że będą o Unii przede wszystkim informować. Ale te deklaracje są warte właśnie tyle, co sondaże.

Ważnym dokumentem informującym o konsekwencjach „tak” lub „nie” dla UE jest opublikowany przez ekonomistów kilku instytutów badawczych i wyższych uczelni raport. Dokument opracowano na zlecenie rządu, ale rząd nie chce uznać go za własny. Zgadza się za to łaskawie, by przytoczone w nim argumenty były używane w referendalnej kampanii. W przyjęciu tej...

5298

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]