Reklama

Boży wojownicy z sąsiedztwa

Boży wojownicy z sąsiedztwa

15.09.2007
Czyta się kilka minut
Chcieli urządzić rzeź. Mieli do dyspozycji więcej bomb i materiałów wybuchowych niż w przypadku zamachów w Madrycie czy Londynie. Znakiem śmierci chcieli uczcić rocznicę zamachu na World Trade Center (11 września). Przynajmniej od ubiegłego tygodnia wiadomo już: terror islamski dotarł do Niemiec.
J

Jednak dzięki przezorności służb bezpieczeństwa Niemcy jeszcze raz uniknęły katastrofy. Po raz siódmy od 2001 r. policja przeszkodziła akcji terrorystycznej. Całymi miesiącami ok. 300 funkcjonariuszy Ochrony Konstytucji i Wydziału Kryminalnego obserwowało domniemanych terrorystów. Potem wysłano jednostkę specjalną GSG9 (odpowiednik polskiego Gromu) - w niewielkim miasteczku Oberschledorn na granicy Westfalii i Hesji aresztowała ona trzech islamistycznych ekstremistów; trwają poszukiwania dalszych siedmiu.

Ale tym razem wszystko jest inaczej niż przy poprzednich próbach. W przypadku potencjalnych zamachowców chodzi o dwóch Niemców i jednego niemieckiego Turka. Obydwaj Niemcy - 29-letni Fritz G. z Ulm i 22-letni Daniel S. z Neunkirchen - są konwertytami, chrześcijanami, którzy przeszli na islam. To zupełnie nowy krąg sprawców - już nie "importowany" z Bliskiego...

5664

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]