Reklama

Biskupi łagodniej o aborcji

Biskupi łagodniej o aborcji

18.04.2016
Czyta się kilka minut
Potwierdza się istnienie pewnych rozbieżności w podejściu do aborcji między Prezydium a całą Konferencją Episkopatu.
W

W komunikacie z 372. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, która od 14 do 16 kwietnia obradowała w Gnieźnie i Poznaniu, punkt o aborcji został zredagowany łagodniejszym językiem. Konferencja Episkopatu nie wzywa do zaostrzenia obecnego kompromisu przez podjęcie działań „mających na celu pełną prawną ochronę życia nienarodzonych”, jak apelowało Prezydium w komunikacie z 3 kwietnia. Stwierdza jedynie, że „życie każdego człowieka jest wartością podstawową i nienaruszalną”. Nowy apel jest dużo bardziej ogólny, kładzie także nacisk na rolę sumienia: „Biskupi zwracają się do ludzi dobrej woli, do matek i ojców, lekarzy i położnych oraz do stanowiących prawo, aby zgodnie z sumieniem stawali na straży ludzkiego życia”. Konferencja wyraźnie dystansuje się również od pomysłu karania kobiet dokonujących aborcji, zauważając, że „uwarunkowania kobiety decydującej się na aborcję są złożone i zróżnicowane”.

Prezydium Episkopatu (przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, jego zastępca – abp Marek Jędraszewski oraz sekretarz KEP – bp Artur Miziński), ogłaszając komunikat w czasie, gdy w mediach głośno było o radykalnym projekcie Fundacji Pro – Prawo do Życia, wytworzyło podejrzenie, że biskupi wspierają skrajne postulaty, łącznie z pomysłem karania kobiet. Gremium to nie konsultowało się też z Radą Stałą Episkopatu. Aktywność Prezydium spotkała się ze zróżnicowaną reakcją biskupów diecezjalnych – w niektórych diecezjach komunikat Prezydium nie został odczytany w kościołach. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]