Reklama

Ładowanie...

Austriacki plan na wychodzenie z restrykcji

Austriacki plan na wychodzenie z restrykcji

13.04.2020
Czyta się kilka minut
Jako pierwszy w Europie rząd w Wiedniu łagodzi restrykcje w związku z epidemią. Kanclerz Sebastian Kurz ogłosił, że szczegółowo rozpisany plan wchodzi w życie po Wielkanocy.
S

Stopniowo łagodzone będą przepisy dotyczące handlu i usług (przy zachowaniu rygorów, jak noszenie masek, dezynfekcje i ograniczenie liczby klientów). Do połowy maja zamknięte będą szkoły i restauracje, a do końca czerwca imprezy masowe – z końcem kwietnia rząd zdecyduje, jakie złagodzenia są tu możliwe. Od 14 kwietnia otwarte są parki, choć z pewnymi ograniczeniami. Rozszerzono natomiast obowiązek noszenia masek: dotyczy on teraz właściwie całej sfery publicznej (kto ich nie ma, może używać szalika). Plan ten wywołał poruszenie w Europie – także dlatego, że w marcu Austria jako jeden z pierwszych krajów wprowadziła ostre zakazy. O tym, że potrzebny jest plan na wychodzenie ze społeczno-gospodarczej „zamrażarki”, dyskutuje się w wielu państwach. Podkreśla się, że obywatele potrzebują takiej perspektywy – ona działa też motywująco, by stosować się teraz do kwarantanny. Pod koniec minionego tygodnia także rządy Szwajcarii i Czech ogłosiły, że od końca kwietnia chcą stopniowo łagodzić restrykcje (o sytuacji w Szwajcarii piszemy w dziale Świat).

Kanclerz Kurz zastrzega, że jeśli złagodzenie restrykcji doprowadzi do wzrostu infekcji, rząd może w każdej chwili użyć „hamulca awaryjnego” i je przywrócić. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]