Reklama

Atomowy renesans

Atomowy renesans

22.07.2008
Czyta się kilka minut
Kiedyś energia była tematem ekologicznym. Dziś, w dobie rosnących cen ropy i gazu, staje się kwestią społeczną. Efekt: europejscy politycy i opinia publiczna coraz przychylniej patrzą na energetykę atomową.
"

"Nie mamy ropy, ale mamy idee" - paryski dziennik "Le Figaro" przypomina hasło, które zrodziło się we Francji w latach 70., gdy kraje arabskie przykręciły Europie kurek. Nie były to czcze słowa: wtedy narodził się francuski program oparcia energetyki na siłowniach atomowych. Dziś Francja jest w Europie liderem: ma 59 reaktorów, które pokrywają 78 proc. zapotrzebowania na energię.

Francja i inne kraje europejskie, które także sporą część energii czerpią z atomu, mogą sobie dziś gratulować. Są bardziej niezależne, nie muszą płacić aż tak astronomicznych rachunków za ropę i gaz. Kraje, które zrezygnowały z energetyki atomowej, jak Włochy, czy ograniczyły ją, jak Szwecja, dziś zmieniają zdanie.

Choć jeszcze rok temu nikomu nie przyszłoby to do głowy, energetyka atomowa jest dziś tematem obrad Unii, była też przedmiotem lipcowego szczytu G8 w...

7726

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]